Przywódcy Francji i Niemiec oraz szefowie instytucji UE rozmawiali o nowej odmianie koronawirusa

Magdalena Targańska20 grudnia, 202013 min

Nowy wariant koronawirusa, który szerzy się w Wielkiej Brytanii, był tematem niedzielnych konsultacji między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem.

O konsultacjach poinformował w komunikacie Pałac Elizejski.W związku z wykryciem nowej odmiany SARS-CoV-2 kilka krajów europejskich, m.in. Holandia, Belgia, Włochy i Austria, zawiesiło lub zapowiedziało zawieszenie komunikacji lotniczej z Wielką Brytanią.

Francja i Niemcy nie zapowiedziały jeszcze takich środków i chcą koordynować swoje działania na poziomie europejskim – poinformowała AFP. Władze w Paryżu ogłosiły jednak, że „bardzo uważnie” obserwują sytuację. Rząd Niemiec natomiast „poważnie” rozważa zawieszenie lotów do Wielkiej Brytanii, a także do wspomnianej też w niedzielnej rozmowie przywódców RPA, w której również wykryto nową odmianę koronawirusa.

W niedzielę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu nowego wariantu SARS-CoV-2, który pojawił się w Wielkiej Brytanii.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.

Według WHO, oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Nowy kryzys zdrowotny nakłada się na toczące się negocjacje w sprawie umowy handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską, które również były omawiane w niedzielę przez europejskich liderów – zauważa AFP. Niepodpisanie przed końcem roku porozumienia w tej sprawie oznacza znaczne utrudnienia w handlu między Wielką Brytanią i UE już od początku 2021 roku. (PAP)

 

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • zdzicho

    21 grudnia, 2020 at 2:01 pm

    A jak się ma praworządność do istnienia tego nieformalnego Zarządu UE z mycką ejp.eu jako Radą Nadzorczą? Z jakim punktem 'Lizbony’ jest to zgodne?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk