Europoseł Tarczyński zawiadamia prokuraturę ws. grafiki w „Wysokich Obcasach”

Magdalena Targańska20 grudnia, 20204 min

Europoseł PiS Dominik Tarczyński poinformował, że zawiadamia prokuraturę ws. okładki w magazynie „Wysokie Obcasy” z wizerunkiem Matki Boskiej w masce z błyskawicą. „Dziwię się, że nie ma grafik z Mahometem czy z Mojżeszem” – mówi PAP polityk.

W weekendowym wydaniu „Wysokich Obcasów”, dodatku do „Gazety Wyborczej”, umieszczono grafikę ilustratorki Marty Frej, na której Matka Boska ma maseczkę z błyskawicą – symbolem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, a także czarną parasolkę, która była symbolem demonstracji przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych.

Tarczyński o swojej interwencji ws. ilustracji poinformował na Twitterze. „W związku ze skandaliczną grafiką opublikowaną przez @WysokieObcasypl składam do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 196 KK” – napisał.

„Jestem oburzony tym, co opublikowała +Gazeta Wyborcza+. Dziwię się, że tego typu grafiki nie pojawiają się w kontekście innych wyznań. Dziwię się, że nie ma grafik z Mahometem czy z Mojżeszem – tego +Wyborcza+ się obawia. Obrażania katolików, znieważania wiary katolickiej się nie obawia dlatego też zgodnie z polskim prawem, zgodnie z tym, co mówi Kodeks karny zawiadomię prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa jako osoba pokrzywdzona” – powiedział PAP polityk PiS.

Jak dodał, fizycznie zawiadomienie zostanie złożone w poniedziałek. Tarczyński liczy, że postępowanie zostanie wszczęte i zarówno autorka, jak i redakcja zostaną ukarane.

Artykuł 196 Kodeksu karnego, na który powołuje się europoseł, dotyczy obrażania uczuć religijnych innych osób. „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” – brzmi artykuł.

W sprawie grafiki zainterweniowało Ordo Iuris. „W związku ze skandaliczną grafiką opublikowaną przez @WysokieObcasypl @OrdoIuris kieruje do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o przestępstwie z art. 196 KK. Analizowane są również inne kroki prawne, w tym powództwo o zadośćuczynienie przeciwko wydawnictwu i autorce” – poinformował na Twitterze dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris Bartosz Lewandowski. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk