USA/ Pierwsze NOP-y. Pfizer i Moderna nie poniosą odpowiedzialności

Karol Kwiatkowski18 grudnia, 20204 min

Stany Zjednoczone zwolniły koncerny farmaceutyczne z odpowiedzialności w przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych u ochotników, którzy przetestowali szczepionki – informuje US News Today.


Władze USA udzieliły firmom farmaceutycznym Pfizer i Moderna zwolnienia z odpowiedzialności w przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych u ochotników, na których testowane były szczepionki przeciwko COVID-19. Zostało to zgłoszone przez CNBC  w czwartek 17 grudnia. Najprawdopodobniej zwolnienie obejmie także pozostałe osoby, które się zaszczepią w najbliższym czasie.

„Rzadko zdarza się, aby uchwalane były uniwersalne prawa dotyczące immunitetu. Firmy farmaceutyczne na ogół nie mają odpowiedniej ochrony na mocy prawa”- powiedział prawnik ds. pracy i zatrudnienia z Dallas, Rogge Dunn.

CNBC dodaje, że Amerykanie nie mogą złożyć skargi na US Food and Drug Administration lub swojego pracodawcę, jeśli pracodawca nałoży obowiązek szczepienia COVID-19.

Kongres USA utworzył specjalny fundusz na pokrycie kosztów związanych z uszczerbkiem na zdrowiu obywateli w wyniku szczepień.

„Rząd nie chce, aby ludzie pozywali firmy produkujące szczepionkę COVID-19, ponieważ w takim przypadku producenci prawdopodobnie zażądaliby od władz wyższej ceny za dawkę (szczepionki -red.)” – dodał Dunn.

W lutym amerykański sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej Alex Azar powołał się na ustawę z 2005 r. zobowiązującą agencję do zapewnienia ochrony prawnej firmom produkującym lub dystrybuującym podstawowe produkty medyczne, w tym szczepionki i leki, z wyjątkiem przypadków „umyślnego wykroczenia” ze strony firm. Oznacza to, że przez najbliższe cztery lata firmy „nie mogą być ścigane za szkody” związane ze szczepieniami.

Same firmy Pfizer i Moderna, a także Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych odmówiły komentarza w tej sprawie.

Wcześniej informowano o negatywnej reakcji na szczepienia u amerykańskiego lekarza. Wkrótce po szczepionce Pfizer drugi lekarz był uczulony.

Ich reakcja na szczepionkę była podobna do reakcji dwóch pracowników służby zdrowia po szczepieniach w Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu. Następnie alergikom zalecono unikanie szczepionki Pfizer.
Źródło: US News Today.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk