CBA zatrzymało osiem osób, które miały działać w tzw. mafii paliwowej

Karol Kwiatkowski18 grudnia, 20203 min

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w kilku województwach kolejne osiem osób, które w latach 2013-2018 miały brać udział w tzw. mafii paliwowej wyłudzającej podatki na ok. 308 mln zł w ramach tzw. karuzeli podatkowej.

Wydział komunikacji społecznej Biura podał, że zatrzymani przez funkcjonariuszy łódzkiej delegatury CBA mieli kierować oraz pracować w kilku spółkach zajmujących się fikcyjnym obrotem olejem smarowym. Oprócz Polski spółki zarejestrowane były w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Do tej pory w śledztwie prowadzonym wspólnie przez kilka delegatur CBA oraz Prokuraturę Regionalną w Białymstoku zarzuty usłyszało 120 osób – podało CBA. Oprócz nowych zatrzymań postawiono zarzuty jednej osobie już przebywającej w więzieniu w związku z inną sprawą.

Według śledczych od polskiej firmy kupowano olej smarowy i w ramach karuzeli podatkowej przepuszczano go przez zagraniczne spółki. Następnie sprowadzano go z powrotem do kraju bez regulowania zobowiązań podatkowych. CBA ocenia, że uszczuplenia podatku VAT oraz podatku akcyzowego wyniosły około 308 mln zł.

Białostocka prokuratura regionalna postawiła zatrzymanym przez CBA zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz narażenia na uszczuplenie i uszczuplenia należności Skarbu Państwa na tę kwotę – poinformował wydział.

Czterech zatrzymanych trafiło na trzy miesiące do aresztu, a pozostałym prokurator wyznaczył wolnościowe środki zapobiegawcze – podało CBA.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk