Rząd zakaże podróży służbowych?

Paweł Skutecki16 grudnia, 20204 min

Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu podróży służbowych, ale ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona jutro – powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Szef MRPiT zapowiedział też, że będzie nowelizacja Tarczy 6.0, „by wszystkie ulgi, środki pomocowe trafiły do przedsiębiorców”.

Wicepremier Gowin pytany w Onet.pl o to, czy zaraz po świętach Bożego Narodzenia rząd zamierza zaostrzyć niektóre restrykcje m.in. wprowadzić dodatkowe ograniczenia dot. hoteli, handlu czy wprowadzić zakaz podróży służbowych, odpowiedział: „Konsultujemy te decyzje na bieżąco”.

„Dzisiaj odbyła się ważna narada o wynikach tej narady poinformuje jutro premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia (Adam – PAP) Niedzielski” – wskazał Gowin. Zapewnił, że o kolejnych decyzjach rząd będzie informował z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dodał, że „następna transza decyzji, czas obowiązywania nowych regulacji będzie obejmował okres od 28 grudnia do 17 stycznia”.

„Rząd zastanawia się nad zakazaniem podróży służbowych, ale decyzja zostanie ogłoszona jutro. Dziś przedwcześnie jest spekulować” – powiedział Gowin. Zaznaczył, że podczas obrad rządowego zespołu kryzysowego „kluczowe decyzje były rekomendowane premierowi”.

Pytany o otwarcie restauracji, placówek kultury, wicepremier wskazał, że zarówno w Polsce, jak i wszędzie w Europie zarówno „branża hotelarska, jak i gastronomiczna są na samym końcu, jeśli chodzi o likwidację obostrzeń”.

„Na samym początku są szkoły – klasy od 1-3. Jak najszybszy powrót do szkół to warunek nie tylko dobrego rozwoju intelektualnego, ale też osobowościowego dzieci” – podkreślił wicepremier. Przyznał, że jeśli poziom zakażeń będzie porównywalny do obecnego, to „wszystko wskazuje na to, że od 18 stycznia uczniowie najmłodszych klas wrócą do szkół”.

Obecnie obowiązujące obostrzenia epidemiczne pozwalają na pobyty w hotelach tylko w czasie podróży służbowych. Obowiązują one do 27 grudnia br.

Ustawa ws. wsparcia dla przedsiębiorców działających w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z COVID-19, tzw. tarcza 6.0 przewiduje pomoc w postaci m.in. zwolnienia ze składek ZUS, trafi do firm z ok. 40 branż. Jej celem jest udzielenie wsparcia przedsiębiorcom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z wprowadzonymi obecnie zasadami bezpieczeństwa, mającymi zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk