UNICEF: nauczyciele powinni mieć pierwszeństwo przy szczepieniach przeciw Covid-19

Magdalena Targańska15 grudnia, 202043 min

UNICEF wezwał do objęcia nauczycieli programem szczepień przeciw Covid-19 zaraz po zaszczepieniu personelu medycznego i najbardziej narażonych osób. To ważny krok do przywrócenia normalnego działania edukacji – zaznaczyła organizacja w wydanym we wtorek oświadczeniu.

„Pandemia Covid-19 zdewastowała systemy edukacji na całym świecie. Zaszczepienie nauczycieli jest kluczowym krokiem w kierunku ich powrotu do normalności” – napisano w komunikacie UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom).

Organizacja wzywa więc, aby nauczyciele byli traktowani priorytetowo przy otrzymywaniu szczepionki przeciw Covid-19 i zostali objęci programem szczepień zaraz po pracownikach opieki zdrowotnej i osobach z grupy wysokiego ryzyka. „Pomoże to ochronić nauczycieli przed wirusem, pozwoli im prowadzić lekcje w szkołach i ostatecznie zapewni, że szkoły będą otwarte” – podkreśla UNICEF.

Oenzetowska agencja wylicza, że z powodu wywołanego pandemią zamykania szkół w kwietniu nie chodziło do nich prawie 90 proc. uczniów na całym świecie. Od tego czasu ten odsetek spada, 1 grudnia nauką stacjonarną nie było objętych 320 mln uczniów, czyli co piąty uczeń na świecie.

UNICEF podkreśla, że wciąż panuje niepoparte dowodami przeświadczenie o tym, że zamykanie placówek oświatowych może spowolnić rozprzestrzenianie się choroby. Tymczasem rośnie liczba dowodów na to, że to nie szkoły są głównymi miejscami transmisji wirusa – zaznacza organizacja.

W oświadczeniu zwrócono również uwagę, że konsekwencje przerwania lub zakłócenia edukacji są szczególnie dotkliwe dla najbardziej zmarginalizowanych grup. Dalsze zamknięcie szkół utrudnia także powrót na rynek pracy rodzicom, jeżeli musieli zrezygnować ze swojego zajęcia, by zająć się dziećmi.

„Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by zabezpieczyć przyszłość następnego pokolenia. Pierwszym krokiem jest zapewnienie bezpieczeństwa tym, którzy są odpowiedzialni za otwieranie im drogi do tej przyszłości” – czytamy w apelu UNICEF.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

4 comments

 • Marcin

  15 grudnia, 2020 at 10:21 am

  Racja….Najpierw politycy pod szprycę…Potem zamknać ich na obserwację…I najlepiej już nie wypuszczać!

 • Ed a

  15 grudnia, 2020 at 10:21 pm

  A niech się szczepią tylko dzieci w spokoju zostawia
  Czytam z niepokojem ze premier wie lepiej i wiek na szczepienie to nie 16 jak w ulotce tylko 12 . Zreszta co tu mówić – w ulotce kobiety w ciąży nie mogą a simon z niedzielskim twierdzą ze to żadne przeciwwskazanie

  • Marcin

   16 grudnia, 2020 at 1:12 pm

   Simon z Niedzielskim spory zastrzyk dostali…pieniędzy od Pfizer!
   To skompromitowane osoby…
   Powinni wisieć

Leave a Reply

Koszyk