Hiszpania/ Ok. 300 ekspertów medycznych domaga się kontroli działań rządu podczas epidemii

Karol Kwiatkowski14 grudnia, 20203 min

Ponad 300 wykładowców akademickich oraz pracowników ośrodków badań medycznych domaga się skontrolowania działań rządu Hiszpanii podczas zarządzania kryzysem z epidemią Covid-19. Wskazują, że mogło dojść do podejmowania błędnych decyzji szkodzących walce z koronawirusem.

Sygnatariusze opublikowanego w poniedziałek listu otwartego wezwali władze Hiszpanii do powołania niezależnej instytucji, która miałaby przeprowadzić kontrolę działań służb medycznych. Uznali, że Covid-19 obnażył kryzys w funkcjonowaniu publicznej służby zdrowia w tym kraju.

W ocenie autorów listu, kiedy w kraju na masową skalę doszło do infekcji oraz zgonów wskutek koronawirusa, służby medyczne nie wykorzystały wszystkich możliwych narzędzi badawczych, aby stawić czoło nasilającej się epidemii.

W opublikowanym w dzienniku „El Mundo” liście wskazano, że istnieją przesłanki, aby twierdzić, iż decyzje dotyczące funkcjonowania służby zdrowia, w tym o zamawianiu sprzętu medycznego i środków medycznych, zapadały “w sposób arbitralny”.

Eksperci medyczni wskazali, że niezależna instytucja mogłaby przeprowadzić audyt zarządzania kryzysem epidemicznym, badając m.in. czy krajowa służba zdrowia skorzystała w walce z koronawirusem ze wszystkich możliwych osiągnięć nauki dostępnych w kraju.

“Obecna pandemia dowiodła słabości systemu publicznej służby zdrowia, w tym m.in. stronniczości w podejmowaniu decyzji w sprawie zamawiania określonych środków farmakologicznych, testów, a także programów i podejmowanych akcji sanitarnych (…), a także określania priorytetów” – napisali autorzy listu.

Naukowcy i lekarze apelujący o utworzenie nowej instytucji w hiszpańskiej służbie zdrowia wskazują, że organ ten działałby również po ustaniu pandemii, służąc m.in. do weryfikowania zamówień dla szpitali oraz ponoszonych przez nie kosztów.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk