Ponad 300 wykładowców akademickich oraz pracowników ośrodków badań medycznych domaga się skontrolowania działań rządu Hiszpanii podczas zarządzania kryzysem z epidemią Covid-19. Wskazują, że mogło dojść do podejmowania błędnych decyzji szkodzących walce z koronawirusem.
Sygnatariusze opublikowanego w poniedziałek listu otwartego wezwali władze Hiszpanii do powołania niezależnej instytucji, która miałaby przeprowadzić kontrolę działań służb medycznych. Uznali, że Covid-19 obnażył kryzys w funkcjonowaniu publicznej służby zdrowia w tym kraju.
W ocenie autorów listu, kiedy w kraju na masową skalę doszło do infekcji oraz zgonów wskutek koronawirusa, służby medyczne nie wykorzystały wszystkich możliwych narzędzi badawczych, aby stawić czoło nasilającej się epidemii.
W opublikowanym w dzienniku „El Mundo” liście wskazano, że istnieją przesłanki, aby twierdzić, iż decyzje dotyczące funkcjonowania służby zdrowia, w tym o zamawianiu sprzętu medycznego i środków medycznych, zapadały “w sposób arbitralny”.
Eksperci medyczni wskazali, że niezależna instytucja mogłaby przeprowadzić audyt zarządzania kryzysem epidemicznym, badając m.in. czy krajowa służba zdrowia skorzystała w walce z koronawirusem ze wszystkich możliwych osiągnięć nauki dostępnych w kraju.
“Obecna pandemia dowiodła słabości systemu publicznej służby zdrowia, w tym m.in. stronniczości w podejmowaniu decyzji w sprawie zamawiania określonych środków farmakologicznych, testów, a także programów i podejmowanych akcji sanitarnych (…), a także określania priorytetów” – napisali autorzy listu.
Naukowcy i lekarze apelujący o utworzenie nowej instytucji w hiszpańskiej służbie zdrowia wskazują, że organ ten działałby również po ustaniu pandemii, służąc m.in. do weryfikowania zamówień dla szpitali oraz ponoszonych przez nie kosztów.
Marcin Zatyka (PAP)