ZagranicaSondaż: większość Włochów bardziej niepokoi się skutkami pandemii niż wirusem

Karol Kwiatkowski13 grudnia, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Większość Włochów jest bardziej zaniepokojona finansowymi i gospodarczymi skutkami pandemii niż samym koronawirusem – wynika z sondażu. Ponad połowa mieszkańców Italii przyznała, że sytuacja skłoniła ich do przemyślenia swojego życia.

Z sondażu firmy badawczej Ipsos wynika, że Włosi martwią się w pierwszej kolejności konsekwencjami, jakie pandemia koronawirusa wywołała w wielu dziedzinach życia gospodarczego i biznesu.

57 procent pytanych obawia się recesji spowodowanej przez pandemię. 43 procent Włochów bardziej niepokoi samo szerzenie się wirusa.

Ci, których martwi sytuacja gospodarcza w wyniku obecnego kryzysu pandemicznego, najczęściej wymieniają turystykę jako najbardziej dotkniętą branżę. Ponadto wskazują na gastronomię, kulturę – w tym kina i teatry – handel oraz rzemiosło.

„Od początku pandemii odczuwa się klimat wielkiej niepewności”- powiedział Mauro Lusetti, prezes stowarzyszenia ruchu spółdzielczego, które uczestniczyło w badaniach nastrojów w kraju. Jak dodał, głębokiej analizy wymaga społeczne ryzyko, wynikające z pandemii.

„Pandemia zmienia nie tylko gospodarkę i rynki, ale także osoby, każdego z nas, ujawniają się nowe kruchości i priorytety”- zauważył Lusetti.

Świadczy o tym też inny rezultat przeprowadzonego sondażu, z którego wynika, że 52 procent Włochów przyznało, że pandemia Covid-19 skłoniła ich do przemyślenia swojego życia.

40 procent nie przewiduje zaś żadnych zmian w jego trybie.

Ponadto, jak podkreślono w analizie ankiet, kryzys sanitarny ujawnił większą solidarność, panującą przede wszystkim wśród osób poniżej 30 roku życia, a także niezdolność do zaakceptowania wyrzeczeń. Przyznała się do tego jedna trzecia Włochów w wieku 31-50 lat.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

19 − dziewięć =