Horban i Simon: Nie ma przeciwskazań do szczepień w ciąży. Szczepionki są bezpieczne

Karol Kwiatkowski13 grudnia, 202073 min

Nie ma przeciwkazań do szczepienia przeciwko COVID-19 kobiet w ciąży – stwierdzili zgodnie: główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban i specjalista chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon w piątek.

Prezydent rozmawiał w piątek na temat szczepień z lekarzami ekspertami: głównym doradcą premiera ds. COVID-19 prof. Andrzejem Horbanem, specjalistą chorób zakaźnych prof. Krzysztofem Simonem oraz byłym Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem. Zapis rozmowy został zamieszczony późnym wieczorem na profilu twitterowym Andrzeja Dudy.

– To nie są wirusy czynne ani żywe, żeby nie można było szczepić (kobiet w ciąży) – stwierdził Simon i dodał, że nie ma badań dla szczepionek jeśli chodzi o ciążę, ale Pfizer ileś kobiet w ciąży zaszczepił i nic to nikomu nie zaszkodziło.

– Ze względu na charakterystykę szczepionek nie ma przeciwskazań do szczepienia w ciąży – stwierdził Horban i Simona dodał – Nie ma przeciwkazań.

Grupę docelową mają stanowić pracownicy służby zdrowia, gdzie większość stanowią kobiety i prof. Horban powiedział, że nie będziemy sprawdzać czy ktoś jest w ciąży czy nie, bo trzeba by było każdej kobiecie zrobić test ciążowy. Horban stwierdził, że „wpływ szczepionki na płód jest bardzo, bardzo minimalny, jeżeli w ogóle”.

– Czy przed szczepieniem będą wykonane jakieś badania? – spytał prezydent.

– Samych badań, poza badaniem przedmiotowym i podmiotowym, nie – odpowiedział Horban i dodał – generalnie jak ma się wskazania do szczepień, to nie ma się przeciwskazań. Prof. zaznaczył, że o dopuszczeniu do szczepień decyduje lekarz.

Prezydent poruszył kwestię ryzyka szczepień i skutków ubocznych. Simon stwierdził, że najbezpieczniejszą szczepionką wydaje się szczepionka mRNA i dodał, że „ten bełkot” o szkodliwości szczepionki jest nieprawdziwy. Horban stwierdził, że szczepionka jest dokładnie zbadana, ponieważ przeszła trzy fazy prób klinicznych, została dokonana bardzo dokładna analiza i ryzyko jest ograniczone do minimum.

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

7 comments

 • Tuning

  13 grudnia, 2020 at 8:48 am

  Eksperci jak z mysiej ci.p worek na mąke. jak taka bezpieczna szczepionka to dlaczego nikt nie bierz odpowiedzilnosci za skutki poszczepienne?

 • greg

  13 grudnia, 2020 at 9:58 am

  Te aroganckie buce rewelacyjnie zniechęcają ludzi do szczepień pokazując, że totalnie maką w d. życie, zdrowie jakiś tam kobiet w ciąży.

 • Aleksandra

  13 grudnia, 2020 at 1:52 pm

  Niech wezmą odpowiedzialność za powikłania i poglądy im się bardzo szybko zmienią. Póki kasa się zgadza każdy może opowiadać brednie.

 • M&M

  13 grudnia, 2020 at 5:54 pm

  Żygać się chce słuchając wypocin takich „ekspertów”, i to jeszcze na nasze nieszczęście tacy ludzie doradzają rządzącym. Oni nie mają zielonego pojęcia co pisze w ulotce jednej z tych szczepionek, która ma zostać podana polskiemu społeczeństwu… obłudnicy i sprzedawczyki!

 • Marta

  14 grudnia, 2020 at 12:39 pm

  Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „covid 19 vaccine spc”. Pojawi się tekst charakterystyki produktu leczniczego. Ktoś nas po prostu oszukuje. Jak dla mnie, to żaden rozsądny człowiek nie wywołuje presji na innych, aby wzięli niesprawdzony preparat, chyba że zostanie do tego zmuszony. Pytanie przez kogo?

 • Ela

  14 grudnia, 2020 at 7:58 pm

  Jesli wiec ci panowie są tacy pewni braku powikłań to powinni ręczyć głową, każde powikłanie i na szafot z lekarzem kwalifikujacym. Ciekawe czy tak chetnie by wtedy zalecali szczepionki 🙂

 • Ewa

  8 lutego, 2021 at 8:46 pm

  W Anglii przeciw Covid nie można szczepić kobiet w ciąży ani karmiących. A tutaj nasi „specjaliści” stwierdzili, że nie ma ku temu przeszkód. Na jakiej podstawie ja się pytam.

Leave a Reply

Koszyk