Słowacja/ Demonstracja przeciwko rządowym restrykcjom

Karol Kwiatkowski12 grudnia, 20203 min

W centrum Bratysławy demonstrowało w sobotę kilkaset osób, protestując przeciwko rządowym restrykcjom, związanym z szerzeniem się koronawirusa, testom na jego obecność oraz planowanym szczepieniom. Media podkreślają, że w tym samym czasie rośnie dynamika zakażeń SARS-CoV-2.

Protest zorganizowała skrajnie prawicowa Ludowa Partia Nasza Słowacja (LSNS), której lider Marian Kotleba i inni politycy z tego parlamentarnego ugrupowania występowali bez maseczek. Również inni uczestnicy demonstracji w większości nie mieli zasłoniętych nosów i ust i nie utrzymywali zalecanej odległości między sobą.

Poseł LSNS Milan Mazurek skrytykował testy i planowaną akcję szczepień, a Covid-19 nazwał chorobą, która jest „prawie nieszkodliwa dla większości ludzi”. Wezwał do odrzucenia wprowadzanych przez rząd restrykcji, które, jego zdaniem, odbierają wolność.

Protestujący wznosili antyrządowe hasła. Kotleba oświadczył, że premier Igor Matovicz niszczy Słowację i chce według własnego widzimisię wprowadzać stan wyjątkowy.

Protest monitorowała policja. Nie interweniowała podczas demonstracji. Po jej zakończeniu wezwała pozostałych na placu przed pałacem prezydenckim ludzi do rozejścia się. Co najmniej jedną osobę zatrzymano.

Media, relacjonując protest podkreślały, że został zwołany w czasie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. W sobotę ministerstwo zdrowia poinformowało o 3707 nowych przypadkach infekcji, którą wykazało 17956 testów PCR oraz o 2357 zakażonych, których ujawniło 39648 testów antygenowych. W szpitalach jest 2131 chorych na Covid-19, z których 133 przebywa na oddziałach intensywnej opieki medycznej. 136 osób wymaga aparatury wspomagającej oddychanie.

Piotr Górecki (PAP)

Zdjęcie poglądowe

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk