Niedzielski: do końca roku proces szczepienia personelu medycznego

Magdalena Targańska12 grudnia, 20206 min

Do końca roku powinien być zdefiniowany cały proces szczepienia personelu medycznego – zapowiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że będzie to pierwszy krok w realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Do soboty, do godz. 10 trwały konsultacje projektu Narodowego Programu Szczepień. W piątek natomiast zakończył się nabór placówek medycznych, które mogły zgłaszać się do programu szczepień.

Podczas wspólnej sobotniej konferencji prasowej szefa KPRM Michała Dworczyka i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, poinformowali oni o efektach prowadzonych konsultacji projektu i dalszych związanych z Narodowym Programem Szczepień.

„Proces został zaprojektowany w ten sposób, że w zasadzie będziemy gotowi do końca grudnia do tego, żeby jak tylko pojawi się w Polsce szczepionka, od razu uruchomić proces szczepienia medyków” – powiedział Niedzielski. „Wydaje się, że do końca grudnia będziemy mieli również już zdefiniowany cały proces szczepienia personelu medycznego, co będzie tak naprawdę pierwszym krokiem w realizacji Narodowego Programu Szczepień” – dodał.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że w pierwszej grupie – tzw. etapie zero – jest zaszczepienie całego personelu medycznego, w tym także personelu administracyjnego, pomocniczego, zatrudnionego w szpitalach, przychodniach.

„Cały personel będzie zaszczepiony w szpitalach. Te szpitale zostały podzielone na trzy grupy. Najważniejsze z punktu widzenia całego procesu szczepień są tzw. szpitale węzłowe. Tych szpitali jest dokładnie 508 i one mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od wszystkich podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić swój personel” – powiedział.

Jak dodał, najlepiej, „jeśli te zgłoszenia będą koordynowane i cały podmiot będzie wszystkich swoich pracowników zgłaszał do danego szpitala węzłowego”. „Tutaj nie ma żadnej regionalizacji, nie ma żadnego przypisania terenowego. Lista tych szpitali węzłowych będzie w poniedziałek opublikowana i będzie można po prostu zgłosić swój personel swojego podmiotu leczniczego do właśnie przeprowadzenia szczepień” – wskazał.

Jak dodał, „chcemy, żeby te punkty szczepień były w szpitalach węzłowych, które mają doświadczenie z tym, jak organizować ruch z pacjentami COVID-owymi, i tym samym zarządzać też bezpieczeństwem w trakcie procesu szczepionego”.

Minister wyjaśnił, że drugim rodzaj to szpitale pediatryczne, onkologiczne, które będą szczepiły „tylko i wyłącznie swój własny personel”. Te placówki – jak mówił – również muszą zgłosić na specjalnym formularzu, który został już do nich wysłany, osoby chętne do szczepienia.

Trzeci rodzaj podmiotów to zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady lecznicze, których zarówno personel, jak i pacjenci muszą zostać zaszczepieni – wymienił.

„Najważniejszym elementem tego systemu szczepień medyków będą szpitale węzłowe” – wskazał minister.

Mówiąc o harmonogramie szczepień minister powiedział, że w pierwszej kolejności będą to medycy, personel w zatrudnionych podmiotach leczniczych. „Dlatego do 16 grudnia szpitale węzłowe, szpitale również innego rodzaju, (…) i zakłady opieki długoterminowej mają obowiązek zgłosić osoby, które będą podlegały szczepieniu, ale które są zatrudnione w tych podmiotach”.

Mówił, że do 20 grudnia szpitale węzłowe miałyby zgłosić do szczepień osoby spoza tych placówek, czyli z innych podmiotów leczniczych, przychodni, aptek, „które się zgłosiły właśnie do tych szpitali węzłowych”.

Niedzielski poinformował, że po uzyskaniu tych wszystkich zgłoszeń – a to jest perspektywa przyszłego tygodnia – „będziemy chcieli wystawić skierowania” tym poszczególnym osobom. Dodał, że skierowania będą podstawą „wykonywania kolejno szczepień dla personelu”.

Rząd planuje przyjąć dokument dotyczący strategii szczepień we wtorek 15 grudnia. Wtedy też zaprezentuje mapę punktów szczepień. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk