Zaapelowałem do Europejskiej Agencji Leków i jak najszybszą certyfikację szczepionek przeciw COVID-19 – powiedział w piątek na konferencji po szczycie UE premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że apel poparło wielu przywódcy państw UE.
Zakończony w piątek szczyt Rady Europejskiej dotyczył m. in. wieloletniego unijnego budżetu oraz towarzyszącego mu funduszu odbudowy Next Generation EU, który ma pomóc przezwyciężać gospodarcze skutki pandemii koronawirusa, a także powiazania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności, tematem była też redukcja emisji gazów cieplarnianych.
W ubiegłym tygodniu rzecznik Komisji Europejskiej Stefan DE Keersmaecker poinformował, że Komisja podpisała dotychczas sześć umów na dostawy szczepionek, rozmowy z kilkoma firmami, które pracują nad obiecującymi prototypami trwają.
Pierwsze porozumienie KE zawarła z firmą AstraZeneca. Dotyczy ono zakupu 300 milionów dawek szczepionki, z opcją zakupu kolejnych 100 milionów w imieniu państw członkowskich UE. Umowa weszła w życie po formalnym podpisaniu umowy przez AstraZeneca i Komisję w dniu 27 sierpnia.
18 września 2020 r. weszła w życie druga umowa KE z firmą farmaceutyczną, tym razem z Sanofi-GSK, która umożliwi zakup do 300 milionów dawek szczepionki. 8 października KE zatwierdziła trzecią umowę – z firmą Johnson and Johnson, dotyczącą początkowego zakupu szczepionek dla 200 milionów ludzi, a następnie zakupu dla dodatkowych 200 milionów osób.
11 listopada unijni urzędnicy osiągnęli porozumienie z BioNTech-Pfizer ws. zakupu 200 milionów dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE, z opcją zakupu do 100 milionów dodatkowych dawek. 17 listopada Komisja porozumiała się z CureVac na pierwszy zakup 225 milionów dawek z możliwością zakupu dodatkowych 180 milionów dawek.
25 listopada zawarto porozumienia z firmą Moderna dotyczące początkowego zakupu 80 milionów dawek, z opcją zakupu do 80 milionów dodatkowych dawek.
Dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke powiedziała w czwartek, że firmy Pfizer i BioNTech oraz Moderna przedstawiły „bardzo solidne” dane dotyczące opracowanych przez nie szczepionek na Covid-19, będące dobrą podstawą do oceny ich skuteczności. Oczekuje się, że EMA zakończy ewaluację szczepionki opracowanej wspólnie przez Pfizera i BioNTech do 29 grudnia, a szczepionki Moderny „najpóźniej” do 12 stycznia. Cooke poinformowała też, że spodziewa się, iż firmy farmaceutyczne AstraZeneca i Johnson & Johnson przedłożą swoje wnioski o zatwierdzenie ich szczepionek w pierwszym kwartale 2021 roku. (PAP)
2 comments
Adam
11 grudnia, 2020 at 12:27 pm
Mateusz ty to masz tam tyle do powiedzenia co i twój kumpel Orban
zdzichol
11 grudnia, 2020 at 8:30 pm
Nie spiesz się, nie spiesz.. zdążysz zawisnąć!
A JUŻ ODPOWIADASZ ZA ŚMIERĆ 13 TYSIĘCY POLAKÓW TYLKO W LISTOPADZIE.
Zbrodnie ludobójstwa nie przedawniają się nigdy!
BĘDZIESZ DYNDAŁ, GRZEGORZU!