Ponad milion złotych miesięcznie za sprzątanie w Szpitalu Narodowym

Karol Kwiatkowski11 grudnia, 20207 min

Wirtualna Polska dotarła do dokumentów podpisanych przez przedstawicieli Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA z firmą sprzątającą. Wynika z nich, że firma I. ma świadczyć w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym kompleksowe usługi utrzymania czystości. Cena jaką wpisano to 1 223 000 złotych netto za miesiąc.

Szpital tymczasowy zajmuje na Stadionie Narodowym powierzchnię 29 tysięcy metrów kwadratowych. Podzielony jest sektory, w których stoją 32 łóżka w każdym. 17 listopada minister w Kancelarii Premiera ogłosił, że łóżek jest 500, w tym 60 respiratorowych. Oprócz sektorów z pacjentami, w skład szpitala wchodzą też: stadionowe loże, które zamieniono w pomieszczenia odpoczynku dla personelu, punkt przyjęć oraz pomieszczenia techniczno-magazynowe – wylicza Wirtualna Polska.

Usługa sprzątania ma specjalistyczny charakter z uwagi na obostrzenia epidemiczne jak i sprzęt – łóżka do intensywnej terapii. Dodatkowo wiąże się też z wywozem materiałów potencjalnie zakaźnych, czyli tak zwanych czerwonych worków – czytamy na WP.

Wirtualna Polska otrzymała dane od jednego ze szpitali w dużym mieście. Placówka ma cały czas zajęte 300 łóżek. Firmie sprzątającej płaci miesięcznie 570 tysięcy złotych. Dodatkowo ponosi też koszt 113 tysięcy złotych za wywiezienie odpadów medycznych. W sumie daje to więc 683 tysiące złotych, do których trzeba jeszcze doliczyć 200 tysięcy złotych opłaty za ścieki.

Biorąc pod uwagę specjalizację szpitala covidowego, Wirtualna Polska zwróciła się też o informacje o kosztach sprzątania do szpitala o podobnej specyfice. Placówka, która udostępniła WP dane, to wysokospecjalistyczny szpital onkologiczny, w którym konieczne jest zachowanie wysokiej sterylności. Produkuje też dużo odpadów medycznych.

W szpitalu tym do sprzątania jest 9 tysięcy metrów kwadratowych. Placówka płaci 70 tysięcy złotych firmie sprzątającej za sprzątanie i 120 tysięcy złotych za utylizację odpadów medycznych. Daje to 190 tys. złotych miesięcznie.

Koszty sprzątania w obu szpitalach są nieporównanie niższe niż te które ponosi szpital MSWiA na Stadionie Narodowym. To rodzi pytania jak skalkulowana została ta usługa – zastanawia się portal.

Już po publikacji materiału przez WP Monika Borzdyńska, rzecznik PGE Narodowy, nadesłała portalowi następującą informację: ” (…) zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 października 2020 roku Spółce PL.2012+ polecono „udostępnienie i przystosowanie terenu PGE Narodowego, w tym obiektu i pomieszczeń dla szpitala tymczasowego”. Za bieżące funkcjonowanie szpitala tymczasowego odpowiada Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, a nie operator PGE Narodowego.” (Wirtualna Polska)

 

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk