Rosji grozi klęska szczepień na koronawirusa? Nie można pić alkoholu dwa miesiące przed i po szczepieniu

Karol Kwiatkowski10 grudnia, 20203 min

Osoby, które otrzymały rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi Sputnik V, powinny powstrzymać się od spożywania alkoholu przez prawie dwa miesiące w okresie przed i po szczepieniu, powiedziała we wtorek szefowa rosyjskiego organu nadzorującego bezpieczeństwo konsumentów.

„Należy zaprzestać spożywania alkoholu co najmniej dwa tygodnie przed szczepieniem” – powiedział szefowa Rospotrebnadzor, Anna Popova, w wywiadzie dla Radia Komsomolskaja Prawda.

Następnie biorcy powinni powstrzymać się od spożywania alkoholu przez „42 dni po pierwszym wstrzyknięciu” – dodał Popova. „Tworzy się odporność i trzeba o nią dbać”.

„To obciąża organizm. Jeśli chcemy zachować zdrowie i mieć silną odpowiedź immunologiczną, nie pijcie alkoholu ”- błagała Rosjan, którzy są jednymi z największych konsumentów alkoholu na świecie, pomimo znacznego spadku spożycia od 2003 roku.

Popova odradzała również palenie przed i po szczepieniu, ponieważ dym tytoniowy podrażnia płuca i wypacza odpowiedź immunologiczną.

Po komentarzach Popovej Alexander Gintsburg, szef państwowego ośrodka badawczego Gamaleya, który opracował Sputnik V, powiedział, że chociaż nie należy nadużywać alkoholu przed szczepieniem ani po nim, „jeden kieliszek szampana nikomu nie zaszkodzi”.

Rosyjska akcja szczepień Covid-19 dla ochotników wysokiego ryzyka rozpoczęła się w ostatni weekend w Moskwie, mimo że Sputnik V nadal przechodzi porejestracyjne badania kliniczne dotyczące bezpieczeństwa. Jej twórcy twierdzą, że szczepionka oparta na adenowirusach jest w 95% skuteczna przeciwko wirusowi.

Przedstawiciele służby zdrowia szacują, że Sputnik V otrzymało 100 000 Rosjan, w tym uczestnicy procesu i wojskowi.

Rosja ma czwarte na świecie pod względem liczby przypadków Covid-19 ponad 2,5 miliona i dziesiąte pod względem liczby ofiar śmiertelnych z 44 000 zgonów.

Źródło: The Moscow Times

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk