Muzeum Powstania Warszawskiego: pomóż stworzyć teledysk do kolędy dla powstańców

Karol Kwiatkowski10 grudnia, 20207 min

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do stworzenia teledysku dla powstańców do kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Zaśpiewana i nagrana samodzielnie kolęda, którą prześlemy do Muzeum zostanie zmontowana z innymi tak, by powstał teledysk z wirtualnym chórem głosów.

„Co roku powstańcy warszawscy, którym zdrowie pozwalało i mieszkali na tyle blisko, przyjeżdżali do Muzeum na swoje tradycyjne wigilijne spotkanie opłatkowe. Na takie spotkanie przed Świętami, które było dla nich bardzo ważne, bo mogli się zobaczyć, złożyć życzenia, przytulić. Ale też spotkać swoich jakby następców, bo byli tam zawsze także harcerze, wolontariusze Muzeum. Byli ci, którzy ich naśladują i którzy są dla nich bardzo ważni” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jak zauważył, „oczywiście nic nie przywróci tej normalności, którą nam zabrała pandemia, ale pragniemy pokazać powstańcom, że o nich pamiętamy”. „Organizujemy akcję, która jest w pewnym sensie kontynuacją czegoś co zrobiliśmy na obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Namówiliśmy wówczas kilkaset osób, żeby zaśpiewali w jednym chórze +Pałacyk Michla+, taką żywiołową piosenkę z pierwszych dni Powstania” – opowiadał.

„A teraz chcemy zaśpiewać powstańcom kolędę. Chcemy ją zaśpiewać z nimi również, także namawiamy rodziny, docieramy do ich bliskich, żeby jak najwięcej osób zaśpiewało tę kolędę z powstańcami. Ten hasztag #JednymGłosem, który jest też tytułem akcji, ma dać powstańcom poczucie, że za nimi tęsknimy, czekamy na ich głos, że są dla nas ważni. Że młodzi ludzie chcieliby usłyszeć o tych najważniejszych wartościach w życiu, o tym co ich spotkało, o ich losach. Oni są ważni jako ludzie, których dzisiejsza młodzież naśladuje, chce słuchać ich głosu o tym co jest w życiu we współczesnej Polsce istotne” – mówił dyrektor.

„I to wspólne zaśpiewanie kolędy jest takim sygnałem, że chcemy by ich Święta były możliwie najlepsze. Żeby wiedzieli, że tu w Muzeum wszyscy o nich pamiętają i że pamiętają o nich ludzie rozsiani po całym świecie, dla których oni są naprawdę takim najważniejszym pokoleniem. Ta akcja ma im dać odczuć, że żałujemy, iż się nie możemy w tym roku spotkać. Ma być też takim prezentem dla nich. Namawiamy także rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne, by przed Świętami o jednej godzinie puściły tę kolędę, żeby powstańcy mogli ją również zobaczyć” – podkreślił.

Ideą akcji #JednymGłosem jest stworzenie wirtualnego chóru i nagranie teledysku do kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Utwór należy zaśpiewać i nagrać samodzielnie. Może to być nagranie wideo lub audio. Na stronie Muzeum znajduje się tekst kolędy i podkład dźwiękowy. Na nagraniu musi być jednak słyszalny tylko głos uczestnika akcji. Utrwalona kolęda zostanie zmontowana z innymi zgłoszonymi nagraniami tak, by powstał teledysk z wirtualnym chórem głosów. Materiał należy wysłać na adres koleda@1944.pl do 13 grudnia, do godz. 23:59. Na stronie Muzeum znajduje się szczegółowa instrukcja, regulamin i oświadczenie zgody na wykorzystanie wizerunku.

„Kolęda będzie miała warstwę muzyczną, ale też wizualną, bo wszyscy, którzy ją zaśpiewają będą widoczni w teledysku. To akcja na Święta, żeby zamanifestować jedność, wspólnotę, to, że dla powstańców śpiewamy jednym głosem. To dla nich ważne, by zobaczyć, że ta wymarzona przez nich wspólnota i jedność jest” – dodał Ołdakowski. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk