Hołownia: UE to nie obcy najeźdźca, tylko nasz dom, z którego nie damy się wyrzucić

Magdalena Targańska9 grudnia, 20209 min

Unia Europejska nie jest tylko w Brukseli, jest też w Warszawie, Janowie, Białymstoku, to my jesteśmy dziś Unią Europejską; to nie obcy najeźdźca, tylko nasz dom, z którego nie damy się wyrzucić – podkreślił w środę lider Polski 2050 Szymon Hołownia, odnosząc się do negocjacji ws. budżetu UE.

W czwartek odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej w sprawie m.in. wieloletniego budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy; ten pakiet to łącznie 1,8 bln euro. Z budżetem wiąże się rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania środków unijnych z kwestią praworządności, któremu sprzeciwiają się Polska i Węgry. W środę po południu na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich UE ma zostać podjęta próba przełamania impasu.

Wcześniej w środę wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin stwierdził, że jest uzgodnienie w trójkącie Warszawa-Berlin-Budapeszt, dotyczące negocjacji budżetowych w UE, a on wierzy, że obejmie ono pozostałe 24 unijne stolice. Rzecznik rządu Piotr Müller zaznaczył później w rozmowie z PAP, że negocjacje cały czas trwają.

„Tym wszystkim, którzy pogubili się już w zakrętach, wykonywanych przez polski rząd w negocjacjach z Unią Europejską, chętnie wyjaśnię, o co w tym wszystkim chodzi. O kłamstwo. Bo ta historia od początku do końca jest o kłamstwie” – ocenił Hołownia w wystąpieniu zamieszczonym na Facebooku. Hołownia udostępnił też mediom tekst swojego wystąpienia.

„Rząd Kaczyńskiego – wiadomo, że (premier, Mateusz) Morawiecki jest tylko podwykonawcą – okłamywał nas, że w negocjacjach z Unią – ta chce nam zabrać niepodległość. Dać pieniądze, ale za to skolonizować światopoglądowo. Oto cyniczny brukselski bogacz czyha z portfelem na czystą, warszawską dziewicę. To wszystko oczywiste brednie” – powiedział.

Przekonywał, że po to, by „ten nieudaczny rząd mógł nadal męczyć nas swoim trzymaniem się przy korycie, musieliśmy obrazić pół świata i zaryzykować miliardy euro na odbudowę naszych firm, oświaty, ochrony zdrowia”. „Przez ostatnie tygodnie ten żałosny gang Olsena grał w karty o nasze, nie o swoje pieniądze” – podkreślił.

Hołownia zaznaczył, że nie wie, co w czwartek na unijnym szczycie zrobi premier. „Mówi się, że pojawiły się szanse na jakiś mniej lub bardziej zgniły kompromis, opóźnienie wejścia w życie sankcji za demolowanie państwa prawa w Polsce i na Węgrzech. Rząd znów będzie więc nam pewnie kłamał, że odniósł wielki sukces zmuszając 25 innych krajów do uznania naszych racji” – powiedział Hołownia.

A – dodał – „prawda znów będzie inna”. Według niego, „nikt w Europie nie uznał racji” szefa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i premiera Węgier Viktora Orbana. „Po prostu gdy ktoś drze się i awanturuje, czasem nie da się inaczej – trzeba machnąć ręką i ustąpić” – powiedział Hołownia.

Oświadczył, że „cholernie mu wstyd, że (minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski, Zbigniew) Ziobro, Morawiecki i Kaczyński mówią dziś głosem Polski”, wyraził też nadzieję, że Europejczycy nie utożsamiają Polaków z władzami kraju. Podkreślił, że jego zdaniem „nawet jak skończy się kryzys zewnętrzny, z pewnością wybuchnie wewnętrzny, bo jeśli weto będzie – nie będzie pieniędzy; a jeśli weta nie będzie – Ziobro zacznie jeszcze mocniej bujać rządową łódką, prowokując kolejne wybuchy”.

„Mamy już serdecznie dość tego, że naszą reputację, los naszych firm, przyszłość naszych dzieci trzymają w rękach nieudacznicy i kombinatorzy, którzy w czasach, w których nie ma za co zapłacić uczciwych odszkodowań bankrutującym polskim przedsiębiorcom, z państwowego majątku wydają setki milionów złotych, żeby kupić sobie kioski i gazety, w których będzie można dalej tłuc swoją prymitywną propagandę” – oświadczył Hołownia.

Przekonywał, że rządzący okłamali swoich wyborców – w sprawie przygotowań do pandemii, rozliczenia pedofilii w Kościele i zapowiedzi stworzenia „prawa, w którym nie będzie już świętych krów w rodzaju Rydzyka”. Zdaniem Hołowni, żeby utrzymać się przy władzy „będą oni kłamać dalej, szybciej, więcej i jeszcze bardziej bezczelnie, a pod ciężarem tych kłamstw ten układ wreszcie się załamie”.

„Dziś na pewno wiemy jedno: najlepszym lekarstwem na kłamstwo jest prawda. A prawda jest taka, że Unia Europejska nie jest w Brukseli. Unia jest w Warszawie. W Janowie. W Białymstoku. To my jesteśmy dziś Unią Europejską. To nie żaden obcy najeźdźca z chorych snów Ziobry, to nasz dom, z którego nie damy się wyrzucić” – podkreślił Hołownia. Przypomniał, że za obecnością w Unii opowiada się dziś prawie 90 proc. Polaków.

„A ponieważ możemy mieć pewność, że Zjednoczona Prawica jeszcze nie raz będzie próbowała nas w tej sprawie skłócić, chciałbym tylko podpowiedzieć, że z faktu, iż Ziobrze nie podoba się Unia, nie wynika wcale, że należy z niej wyprowadzić Polskę (…) Wasz czas dobiega końca. Więc bądźcie tak dobrzy nie demolować nam domu i nie obrażać sąsiadów tuż przed wyprowadzką. My jesteśmy u siebie. My jesteśmy Europą. A wam mówimy już, jako Polacy i jako Europejczycy: do widzenia. Adios. Good bye” – powiedział Hołownia. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk