Tłumne wizyty w centrach handlowych mogą zaowocować kolejnym wzrostem zakażeń

Magdalena Targańska7 grudnia, 20204 min

Tłumne wizyty w centrach handlowych, jakie obserwowaliśmy w miniony weekend nie napawają optymizmem i mogą zaowocować kolejnym wzrostem zakażeń COVID-19 za kilkanaście dni – zauważył w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Pamiętajmy, że epidemia się jeszcze nie skończyła – zaapelował.

W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 4423 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem i śmierci 92 osób.

Komentując to w TVP Info, Kraska powiedział, że liczba ta jest optymistyczna, ale – podkreślił – „ten wynik to też efekt weekendu, kiedy liczba wykonywanych testów jest mniejsza”.

„Myślę, że w następnych dniach tych nowych przypadków będzie zdecydowanie więcej, ale myślę też, że jesteśmy na etapie, kiedy nastąpiła pewna stabilizacja” – ocenił wiceszef MZ.

Jego zdaniem Polacy podeszli odpowiedzialnie do wprowadzanych restrykcji. Zwrócił jednak uwagę, że w miniony weekend masowo udali się do centrów handlowych, by dokonywać przedświątecznych zakupów, a to – wskazał – „nie napawa optymizmem i może zaowocować kolejnym wzrostem zachorowań za kilkanaście dni”.

„Powinniśmy ciągle zachować w tyle głowy, że epidemia się jeszcze nie skończyła. Przed nami długa walka, dopóki nie będziemy populacyjnie odporni, dopóki nie pojawi się szczepionka” – przekonywał Kraska. Dodał, że musimy się uzbroić jeszcze w trochę cierpliwości.

„Najlepszym prezentem na te święta nie będą gadżety, które kupujemy w sklepach (…) tylko to, że będziemy zdrowi i nie zakazimy rodziców czy dziadków” – powiedział.

Zapytany, czy polski rząd zamierza wziąć przykład z deklaracji b. prezydentów USA Billa Clintona, Georga W. Busha i Baracka Obamy, którzy zamierzają zaszczepić się na COVID-19 przed kamerami, by przekonać do szczepionek społeczeństwo, Kraska odparł: „to na pewno dobry przekaz dla społeczeństwa, że ci, co decydują o ważnych sprawach także poddadzą się szczepieniu”.

Zadeklarował, że on sam również będzie takim przykładem. „Ja się zaszczepię, to chyba jedyna słuszna droga, aby wrócić do normalności” – powiedział. I dodał, że również może to zrobić przed kamerami.

„Ta szczepionka, oprócz tego, że jest skuteczna, to jest też bezpieczna, dlatego namawiam wszystkich, aby jednak do tych szczepionek podejść w sposób odpowiedzialny, bo chyba każdy z nas tęskni za normalnymi wakacjami i spotkaniami z przyjaciółmi” – apelował Kraska. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk