Ptasia grypa u największego producenta kurzych jaj na Pomorzu

Paweł Skutecki5 grudnia, 202013 min

W fermie kur w Kwakowie potwierdzono przypadek wystąpienia wirusa ptasiej grypy – poinformował w sobotę wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński. Podał, że konieczne jest wprowadzenie zasad bioasekuracji w obszarze 10 km od ogniska choroby.

Ferma kur w Kwakowie (Pomorskie) zajmuje się chowem klatkowym niosek i kurcząt. Podaje, że jest największym producentem jaj kurzych w Pomorskiem i liczącym się producentem krajowym. Odchowalnia może obsłużyć 120 tys. kurcząt. Ferma przeznaczona jest dla 240 tys. niosek.

O potwierdzonym przypadku ptasiej grypy (HPAI) na fermie kur w Kwakowie poinformował w sobotę na stronie internetowej gminy Kobylnica wójt Kuliński.

W związku z wykryciem ogniska choroby stosuje się procedury zwalczania HPAI określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Te nakazują zabicie i utylizację ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się choroby.

Kuliński poinformował, że po konsultacji ze służbami sanitarnymi i weterynaryjnymi wprowadzono zasady bioasekuracji w obszarze 10 km od miejsca wystąpienia ogniska choroby. Objęci nim hodowcy drobiu są zobowiązani m.in. do obserwacji stanu zdrowia ptactwa, przekazywania informacji powiatowemu lekarzowi weterynarii o wszelkich niepokojących zmianach, zabezpieczenia budynków, w których utrzymywany jest drób, przed dostępem dzikich ptaków.

Kuliński zaznaczył, że będzie informował o dalszych zaleceniach związanych z wystąpieniem ptasiej grypy na terenie gminy. „Sytuacja jest pod stałą obserwacją odpowiednich służb” – podał wójt Kobylnicy.

Od 1 stycznia do 2 grudnia 2020 r. w Polsce wykryto 34 ogniska HPAI – wynika z komunikatu głównego lekarza weterynarii. Przy czym dwa z nich wykryto w drugim półroczu, ostatnie w minioną środę. Badania laboratoryjne potwierdziły chorobę w gospodarstwie w Nakorach (powiat siedlecki, woj. mazowieckie), w którym utrzymywano 117 108 indyków rzeźnych. Próbki do badań zostały pobrane w związku ze zgłoszeniem przez hodowcę 1 grudnia 2020 r. zwiększonej śmiertelności stada. (PAP)

autorka: Inga Domurat

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

 • zdzichol

  6 grudnia, 2020 at 3:17 pm

  Oho, to przy okazji wykorzystają też stare szczepionki na ptasią grypę, bo co się mają zmarnować w magazynach.

  Jeszcze świnie i błędy Kopaczowej zostaną naprawione z nawiązką.

  A Polak nie świnia, weźmie wszystko, byle mu dopłacili, np. 500+55.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk