Większość Hiszpanów sceptyczna wobec szczepień

Karol Kwiatkowski4 grudnia, 20203 min

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano spadek dynamiki rozwoju Covid-19. Liczba zakażeń wyniosła ponad 8,7 tys. – podało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Z kolei z opublikowanego w piątek sondażu CIS wynika, że większość Hiszpanów jest sceptyczna wobec szczepień.

Hiszpańskie służby medyczne sprecyzowały, że o ile pomiędzy środą a czwartkiem przybyło ponad 10,1 tys. nowych pacjentów z Covid-19, to podczas kolejnej doby nowych zakażeń było już 8,7 tys.

W sumie do piątkowego wieczora zanotowano już 1,68 mln przypadków zachorowania na Covid-19, z których najwięcej wykryto w aglomeracjach Madrytu, Katalonii, Andaluzji oraz Kastylii i Leonu.

W ciągu ostatnich 24 godzin osłabła także dynamika zgonów pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Podczas minionej doby służby medyczne potwierdziły 214 ofiar śmiertelnych, czyli najmniej od 29 października. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła tym samym do 46,2 tys.

W piątek Ośrodek Badań Socjologicznych (CIS) zaprezentował sondaż, z którego wynika, że zaledwie 37,9 proc. Hiszpanów zaszczepiłoby się obecnie przeciwko Covid-19.

W tym samym badaniu aż 16 proc. Hiszpanów zadeklarowało, że nie poddałoby się szczepieniom nawet w sytuacji zalecenia lekarskiego.

Po południu władze sanitarne wspólnoty autonomicznej Madrytu wezwały rząd Hiszpanii do rozmów z regionami w sprawie ustalenia zasad, na których będą odbywały się szczepienia przeciwko Covid-19. Jedną z wątpliwości władz stołecznej aglomeracji jest możliwość organizacji szczepień wewnątrz aptek.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk