W Polsce powstanie około 8 tys. punktów szczepień na koronawirusa

Karol Kwiatkowski4 grudnia, 202014 min

Od piątku rozpocznie się nabór podmiotów chcących stworzyć punkty szczepień na koronawirusa; łącznie w Polsce ma powstać ok. 8 tysięcy takich punktów, w każdej gminie po jednym – powiedział w piątek szef KRPM Michał Dworczyk. Jak dodał, proces szczepień ruszy w Polsce w drugiej połowie stycznia.

Na piątek na godz. 9.30 zapowiedziano konferencję prasową z udziałem szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz doradcy premiera ds. Covid-19 prof. Andrzeja Horbana.

Dworczyk powiedział w radiu w RMF FM, że od piątku będą mogły zgłaszać się podmioty chcące stworzyć punkty szczepień na koronawirusa. Podkreślił, że rząd zakłada, że taki punkt powstanie w każdej gminie w Polsce, a łącznie w naszym kraju powstanie ich około 8 tysięcy.

Powtórzył również, że szczepienia na koronawirusa będą bezpłatne i nieobowiązkowe. Poinformował też, że 15 grudnia rząd rozpocznie kampanię informacyjną dotyczącą szczepień. Według szefa KPRM, ma zostać uruchomiona specjalna infolinia oraz strona internetowa z informacjami na temat szczepionek i procedury szczepień.

Dworczyk pytany, kiedy rozpoczną się szczepienia w Polsce, odparł: „Na przełomie grudnia i stycznia szczepionki powinny uzyskać certyfikaty europejskie, powinny zostać dopuszczone do szczepień, w związku z tym akcja szczepień rozpocznie się w drugiej połowie stycznia, kiedy zostaną te szczepionki przekazane do poszczególnych krajów unijnych”.

Zaznaczył jednocześnie, że „cały transport, logistyka będą prowadzone równolegle do wszystkich krajów, które są w tym unijnym mechanizmie pozyskiwania szczepionek”.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował , że rząd zamówił już 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 . Jak zapewnił, szczepienia będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Szczepienia – zgodnie z informacjami przedstawionymi przez szefa rządu – mają być prowadzone najpierw wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych, powyżej 65. roku życia.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • jakub

    4 grudnia, 2020 at 9:30 am

    Dlaczego utylizowano w Niemczech 60mln szczepionek przeciw SARS w 2010? Czy ktoś mi może odpowiedzieć na takie „głupie” pytanie? Pytanie dodatkowe , kto był producentem tych szczepionek? zdrowia życze….

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk