ZagranicaSzczepionki przeciwko Covid-19 mogą stać się celem zorganizowanej przestępczości

Magdalena Targańska2 grudnia, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Interpol wydał w środę ostrzeżenie, w którym zwraca uwagę, że szczepionki przeciwko Covid-19 mogą stać się celem działań zorganizowanych grup przestępczych. Siatki przestępcze mogą sprzedawać podrabiane, niebezpieczne dla zdrowia szczepionki.

„Siatki przestępcze będą próbowały docierać do nieświadomych niebezpieczeństwa ludzi przez fałszywe strony internetowe i oferować fałszywe leki, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia” – ostrzegł sekretarz generalny Interpolu Juergen Stock.”Kiedy rządy przygotowują się do wprowadzenia szczepionek na rynek, organizacje przestępcze planują infiltrowanie i zakłócanie łańcuchów dostaw” – dodał.

Według Interpolu pandemia koronawirusa już wywołała bezprecedensowe, agresywne działania przestępców, a wraz z pojawieniem się na rynkach szczepionek rozwinie się proceder reklamowania i sprzedawania podrabianych lub fałszywych preparatów lub ich kradzieży. Organizacja ostrzega, że szczególnie niebezpieczne będą działania prowadzone przez grupy przestępcze w internecie i siły policyjne na świecie powinny się przygotować do walki z tego typu zagrożeniami.

Interpol przypomina, że mechanizm sprzedaży fałszywych leków przez nielegalne strony internetowe istniał już przed pandemią, a zagrożenie nie dotyczy tylko szczepionek przeciwko Covid-19, ale również szczepionek przeciwko grypie oraz testów na obecność koronawirusa.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa × 2 =