PolskaPrzychodnia dostanie 74,43 zł za każdy wykonany test antygenowy

Paweł Skutecki1 grudnia, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej otrzymają 74,43 zł za wykonanie testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2 – wynika z wyceny tego świadczenia zwartego w najnowszym zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zarządzenie prezesa NFZ zmieniające zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 opublikowano we wtorek na stronie płatnika.

Testy antygenowe dopuszczono już na SOR oraz w izbach przyjęć. Przeznaczone są do szybkiego diagnozowania pacjentów z objawami infekcji.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał we wtorek rano informację, że od dzisiaj również tego typu testy dostępne mają być w placówkach POZ, a od środy uwzględnione będą w oficjalnych statystykach dotyczących przebiegu zakażeń.

Podmioty mogą zgłaszać swoje zapotrzebowanie na testy antygenowe, w ramach „pakietu startowego” oszacowanego na około 1 miesiąc, do 6 grudnia za pośrednictwem strony: testyantygenowe.mz.gov.pl.

Dla pacjentów to badania jest nieodpłatne.

Z wyceny NFZ wynika, że placówki leczenia szpitalnego, POZ oraz ratownictwo medyczne otrzymają za wykonanie testu antygenowego 74,43 zł. Jeśli chodzi o POZ to test wykonany ma być wyłącznie w trakcie porady w poradni lub w trakcie wizyty domowej.

Minimalne kryteria testu antygenowego, który będzie rozliczany to: czułość – 90 proc., swoistość – 97 proc.

Zarządzenie prezesa NFZ (nr189/2020/DSOZ) dostępne jest na stronie: https://www.nfz.gov.pl.

Dodatkowo w zarządzeniu uwzględniono zmiany odnośnie pojęcia gotowości do udzielania świadczeń w szpitalu tymczasowym, jak również warunków ich finansowania przyjmując moduły dotyczące liczby łóżek. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 − piętnaście =