Przychodnia dostanie 74,43 zł za każdy wykonany test antygenowy

Paweł Skutecki1 grudnia, 20203 min

Placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej otrzymają 74,43 zł za wykonanie testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2 – wynika z wyceny tego świadczenia zwartego w najnowszym zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zarządzenie prezesa NFZ zmieniające zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 opublikowano we wtorek na stronie płatnika.

Testy antygenowe dopuszczono już na SOR oraz w izbach przyjęć. Przeznaczone są do szybkiego diagnozowania pacjentów z objawami infekcji.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał we wtorek rano informację, że od dzisiaj również tego typu testy dostępne mają być w placówkach POZ, a od środy uwzględnione będą w oficjalnych statystykach dotyczących przebiegu zakażeń.

Podmioty mogą zgłaszać swoje zapotrzebowanie na testy antygenowe, w ramach „pakietu startowego” oszacowanego na około 1 miesiąc, do 6 grudnia za pośrednictwem strony: testyantygenowe.mz.gov.pl.

Dla pacjentów to badania jest nieodpłatne.

Z wyceny NFZ wynika, że placówki leczenia szpitalnego, POZ oraz ratownictwo medyczne otrzymają za wykonanie testu antygenowego 74,43 zł. Jeśli chodzi o POZ to test wykonany ma być wyłącznie w trakcie porady w poradni lub w trakcie wizyty domowej.

Minimalne kryteria testu antygenowego, który będzie rozliczany to: czułość – 90 proc., swoistość – 97 proc.

Zarządzenie prezesa NFZ (nr189/2020/DSOZ) dostępne jest na stronie: https://www.nfz.gov.pl.

Dodatkowo w zarządzeniu uwzględniono zmiany odnośnie pojęcia gotowości do udzielania świadczeń w szpitalu tymczasowym, jak również warunków ich finansowania przyjmując moduły dotyczące liczby łóżek. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk