Trump: Wybory prezydenckie były oszustwem

Karol Kwiatkowski30 listopada, 202013 min

Wybory prezydenckie były oszustwem – powtórzył w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Zarzucił bierność w tej sprawie FBI (Federalnemu Biurze Śledczemu) oraz ministerstwu sprawiedliwości.

W swoim pierwszym telewizyjnym wywiadzie po wyborach przywódca USA ocenił, że ministerstwo sprawiedliwości „zaginęło w akcji” podczas sprawdzania uczciwości procesu wyborczego. W Fox News Trump mówił, że i ten resort i FBI powinny „przyglądać się” doniesieniom jego obozu o rzekomych wyborczych oszustwach, ale „nie widział”, by to robiły.

„Po prostu idą naprzód i przechodzą do następnego prezydenta” – stwierdził.

Trump, który nie uznał swojej wyborczej porażki, powtórzył, że uważa iż „wybory były oszustwem”. Nie wykluczył także, że jego wyborcze skargi będą składane także po 14 grudnia, czyli po głosowaniu Kolegium Elektorów.

W trwającym blisko godzinę wywiadzie prezydent krytykował też Republikanów, którzy nie stanęli po jego stronie w oskarżeniach dotyczących uczciwości procesu wyborczego. Uznał, że „wstyd mu” iż popierał republikańskiego gubernatora Georgii Briana Kempa.

W piątek sąd w Pensylwanii odrzucił jeden z pozwów Trumpa, uznając że nie przedstawiono w nim dowodów na oszustwa wyborcze. Z podobnym skutkiem kończyły się do tej pory prawne próby prezydenta m.in. w Michigan, Arizonie, Wisconsin, Nevadzie oraz Georgii.

Po zwycięstwach we wszystkich z tych wymienionych stanów w Kolegium Elektorów Biden może liczyć na 306 głosów, a Trump na 232. Do zaprzysiężenia 46. prezydenta USA dojdzie 20 stycznia.

Amerykańska agencja GSA (General Services Administration) przyznała 23 listopada, że Biden wygrał wybory prezydenckie. Pod względem proceduralnym toruje to jego ekipie drogę do formalnego rozpoczęcia procesu przejęcia władzy od obecnej administracji. Demokrata ma m.in. dostęp do codziennych prezydenckich briefiengów dotyczących informacji wywiadowczych.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • zdzichol

  30 listopada, 2020 at 5:12 pm

  Hoho.. wreszcie się odważył stwierdzić ten fakt otwartym tekstem, ale wciąż nie ma odwagi wskazać czyja to robota, wciąż łasi się do parchów!

  No to pytamy, panie Trump, wolisz dostać od nas Kościuszków i Pułaskich czy wolisz Rappaportów i Apflebaumów!? Czyje pomniki własnej chwały tam macie, żydów czy Polaków!?

  Wystarczyło jedno pokolenie polskich żydów w Stanach, żeby przejęli USA!

  Przez setki lat trzymaliśmy parchów za mordy i był spokój! Ale wyłamaliście nam zęby i skuliście ręce, a parchy rozlazły się po świecie!

  I JESTEŚCIE CAŁKOWICIE BEZRADNIII!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk