PSL i Hołownia: Rozmowy o charakterze taktycznym i rozpoznawczym

Paweł Skutecki28 listopada, 20206 min

Z Szymonem Hołownią nie rozmawiamy o tym, żeby tworzyć jakiś projekt polityczny, ale są to rozmowy o charakterze taktycznym i rozpoznawczym – mówił polityk PSL, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Jak dodał, „zapowiedzi o śmierci Koalicji Polskiej są przedwczesne i nieuprawnione”.

Zapytany w sobotę w Radiu Zet, czy po zakończeniu współpracy z ugrupowaniem Pawła Kukiza nowym rozdziałem będzie ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, Zgorzelski odpowiedział, że takie rozmowy się odbywają. „Nie rozmawiamy o tym, żeby tworzyć jakiś projekt polityczny, bo to jest jeszcze za daleko, ale są to rozmowy o charakterze taktycznym, można powiedzieć – rozpoznawczym, o pozycjonowaniu się różnych ugrupowań na scenie politycznej” – powiedział.

Zgorzelski dopytywany, czy Koalicja Polska będzie forpocztą Hołowni w Sejmie, odparł, że PSL nie musi być niczyją forpocztą, bo jest partią, która jest na scenie politycznej 125 lat. „Pan Szymon Hołownia jest życzliwie przez nas postrzegany” – powiedział.

Jak dodał, Hołownia „z pewnością także zdaje sobie sprawę, że długo nie można robić polityki będąc poza Sejmem, więc stąd pewnie są jego zabiegi o to, żeby poszerzyć swój wachlarz obecności w parlamencie z jednej posłanki, skądinąd bardzo kompetentnej, merytorycznej, z którą mamy bardzo dobre relacje, ale za pomocą filmików w internecie czy poprzez jedną posłankę nie da się robić poważnej polityki”. Posłanką, która niedawno rozpoczęła współpracę z ruchem Hołowni jest Hanna Gill-Piątek, wcześniej związana z Wiosną Roberta Biedronia.

 

„Zawsze towarzyszy takiemu ruchowi, jak Szymon Hołownia, powiew nowości, jest większy pakiet zaufania społecznego, ale też pamiętajmy, że do wyborów terminowych są trzy lata i może się okazać, że na pół roku przed wyborami wyskoczą jacyś youtuberzy, którzy zamieszają ludziom w głowie, szczególnie młodych, schowają do kąta Konfederację i Szymona Hołowni” – powiedział.

Sam Hołownia mówił w piątek w TVN 24, że nie zamierza tworzyć koalicji, ani „zawierać jakichś sojuszy” z PSL. Wyraził jednocześnie gotowość do współpracy we „wspólnych tematach”.

Zgorzelski odniósł się także do sprawy współtworzonego przez PSL szerszego porozumienia z innymi podmiotami. „Zapowiedzi o śmierci Koalicji Polskiej są przedczesne i nieuprawnione, bowiem czas pokaże, że do końca roku kolejne podmioty będą dołączały do Koalicji Polskiej” – zapowiedział. „To, że Paweł Kukiz opuścił Koalicję Polską, to nic nie znaczy. To znaczy tylko tyle, że otwiera się przestrzeń dla innych” – dodał.

Polityk mówił także o nowym otwarciu programowym na początku przyszłego roku, które ma być mocno osadzone w przestrzeni centroprawicowej, chadeckiej i konserwatywnej.

Pytany, czy wówczas ktoś do nich dołączy, Zgorzelski odpowiedział, że będą dołączały kolejne podmioty. „Jest taka sekwencja tygodniowa – co tydzień będzie dołączał kolejny podmiot” – zapowiedział. „Będą to stowarzyszenia, organizacje polityczne działające poza Sejmem, ale też nie wykluczamy pewnych przyłączeń z Sejmu, ale to wszystko przed nami” – dodał.

Zgorzelski poinformował, że nowe otwarcie programowe będzie skierowane do ludzi aktywnych, pracujących, także dla młodych, dla których ważne są m.in. sprawy klimatu.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk