Eksperci: mało prawdopodobne, że szczepionki zatrzymają pandemię koronawirusa

Karol Kwiatkowski28 listopada, 202012 min

Eksperci twierdzą, że jest to mało prawdopodobne, że szczepionki zatrzymają pandemię koronawirusa. Według nich bardziej realistyczne jest to, że będziemy musieli żyć obok wirusa SARS-CoV-2. – donosi Reuters.


Dotychczasowe dowody sugerują, że szczepionki przeciwko COVID-19 opracowane przez Pfizer-BioNtech, Moderna i AstraZeneca pomogą powstrzymać rozwój choroby u ludzi. Jak dotąd tylko dane firmy AstraZeneca wskazują, że jej szczepionka może również pomóc w zapobieganiu przeniesieniu wirusa.

„Ochrona przed chorobami ma wartość dla jednostki” – powiedziała Penny Ward, profesor medycyny farmaceutycznej w King’s College London. Dodała jednak, że szczepionki, które nie zapobiegają przenoszeniu wirusa, nie powstrzymają pandemii.

„Dopóki szczepienie i inne środki nie spowodują, że wirus będzie bliski wyeliminowania w jakimkolwiek kraju i na całym świecie, nadal będzie istniała potrzeba dystansowania się, stosowania masek i mycia rąk, aby ograniczyć przenoszenie wirusa dalej niż przy zastosowaniu samej szczepionki”, powiedział Stephen Evans, profesor farmakoepidemiologii w London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Źródło: Reuters.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • jakub

    28 listopada, 2020 at 11:08 am

    …gdzie logika? jakie zagrożenie? kto jest zagrożony? jakie sa szkody szczepionki? jakie sa szkody restrykcji?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk