Wiceszef MSWiA: konferencja Trzaskowskiego to próba politycznego nacisku na Policję

Magdalena Targańska27 listopada, 20207 min

Konferencja prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego to próba politycznego nacisku na Policję – ocenił wiceszef MSWiA, radny Błażej Poboży. Słowa Trzaskowskiego o zawieszeniu współfinansowania KSP Poboży nazwał formą prowokacji, bo – jak wskazał – środki z miasta to znikoma część jej budżetu.

Prezydent Warszawy na konferencji prasowej w piątek apelował do policjantów o przestrzeganie prawa i krytykował ich m.in. za działania podejmowane wobec protestujących w stolicy, w tym za użycie środków przymusu bezpośredniego w postaci pałek teleskopowych i gazu oraz interweniowanie nieumundurowanych funkcjonariuszy. Jak podkreślił, jeśli „kierownictwo stołecznej policji będzie się poddawało naciskom politycznym”, nie widzi innej możliwości niż zawieszenie wsparcia finansowego dla KSP.

„Dzisiejsza konferencja Rafała Trzaskowskiego to absolutnie niedopuszczalna próba politycznego nacisku na Policję. Brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych do tego, aby prezydent miasta oceniał, a tym bardziej rozliczał działanie Policji” – skomentował w rozmowie z PAP Poboży.

Odnosząc się do zarzutu na temat ulegania politycznemu wpływowi przez KSP, wiceszef MSWiA podkreślił, że „jedyną osobą, która stara się wpływać na funkcjonowanie Policji, jest Rafał Trzaskowski”.u

„Prezydent nie ma prawa oceniać zasadności użycia środków przymusu bezpośredniego. To mogą zrobić tylko przełożeni interweniujących funkcjonariuszy, prokuratura albo sąd. Absolutnie kuriozalne i również niedopuszczalne jest oczekiwanie przez prezydenta Warszawy bierności Policji wobec uczestników nielegalnych zgromadzeń” – stwierdził Poboży.

Zdaniem wiceministra prezydent stolicy „dopuścił się swoistego szantażu”. „Powiedział do policjantów: +Jeśli nie spełnicie moich oczekiwań, to ja zabiorę kasę+. To traktuję jako, po pierwsze, szantaż, po drugie – jako formę prowokacji, bo środki z miasta stanowią znikomą część budżetu stołecznej Policji” – zaznaczył.

Wiceszef MSWiA zwrócił także uwagę na wysokość środków przekazywanych Policji przez Warszawę. „Troska i dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców jest ustawowym obowiązkiem władz miasta na czele z panem prezydentem. Pieniądze nie idą na bieżące funkcjonowanie Policji, a wprost na bezpieczeństwo warszawiaków” – wskazał.

„Co warte podkreślenia, za prezydenta Trzaskowskiego kwota dofinasowania na fundusz wsparcia Policji jest prawie o połowę mniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Przykład: w 2016 roku było to 10,5 mln złotych, a w roku 2020 – 6,1 mln złotych” – stwierdził wiceminister.

Przypomniał przy tym, że budżet stołecznej Policji wynosi ok. miliard złotych, i ocenił, że „kwota, którą przekazuje prezydent Trzaskowski, nie dość, że radykalnie za jego prezydentury spadła, to tak naprawdę jest wręcz symboliczna”.

„W świetle skandalicznego szantażu, którego dopuścił się prezydent Trzaskowski, chciałbym uspokoić mieszkańców Warszawy, że Policja i bez tej symbolicznej kwoty równie rzetelnie zadba o ich bezpieczeństwo, z czego, jak rozumiem, pan prezydent chce się zwolnić” – podkreślił wiceszef MSWiA.

Poboży ocenił ponadto, że piątkowa konferencja to „kolejny po sprawach ochrony zdrowia pokaz absolutnej ignorancji i niekompetencji pana Trzaskowskiego”.

„Pan prezydent mówił na przykład o niedopuszczalności interwencji +nieoznakowanych+ funkcjonariuszy. Nie ma czegoś takiego jak +nieoznakowani+ funkcjonariusze – są funkcjonariusze nieumundurowani. Warto pana prezydenta uświadomić, że nieumundurowani funkcjonariusze mogą podejmować interwencje. Tak było, gdy na czele resortu stał Bartłomiej Sienkiewicz, tak jest i dziś – bo wynika to z ustawy o Policji” – powiedział wiceminister.

Poboży piątkowy, jak to ujął, „występ” Trzaskowskiego ocenił również jako próbę przykrycia, w jego przekonaniu, skandalicznej sytuacji z czwartkowej sesji Rady Warszawy. Radni głosami KO przyjęli na niej uchwałę dotyczącą naliczania opłat za gospodarkę odpadami. Warszawiacy co do zasady od kwietnia za wywóz śmieci będą płacić 12,73 zł za każdy metr sześc. zużytej wody. Według wiceministra, a zarazem radnego PiS, podczas obrad pogwałcony został statut miasta – pod głosowanie nie poddano poprawek PiS. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk