W czwartek zbiera się klub Koalicji Polskiej; wśród tematów przyszłość posłów Kukiz15

Magdalena Targańska26 listopada, 20205 min

W czwartek o godz. 17 odbędzie się posiedzenie klubu Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz15); chcemy porozmawiać o tym, czy wszyscy jesteśmy gotowi budować racjonalne, europejskie centrum, czy część klubu woli głosować wspólnie ze Zbigniewem Ziobro – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik PSL Miłosz Motyka.

Motyka powiedział PAP, że klub zbiera się przed posiedzeniem Sejmu, które będzie kontynuowane w piątek. „Będziemy omawiać kolejne nasze poprawki dotyczące ustaw, które wrócą z Senatu. Będziemy też rozmawiali na tematy dotyczące naszych propozycji, jak chociażby rozszerzenia sprawy związanej z niedzielami handlowymi, bo uważamy, że wszystkie niedziele powinny być handlowe” – dodał rzecznik Ludowców.

Na pytanie, czy na posiedzeniu klubu zostanie podjęty temat dotyczący posłów Kukiz15, którzy – jak donoszą media – prowadzą rozmowy z politykami partii rządzącej o ich przejściu do klubu PiS, Motyka odparł: „Mamy wspólny, federacyjny klub, więc myślę, że na pewno będzie przynajmniej część dyskusji poświęcona temu, jak głosował klub przez ostatni czas”.

Pytany, czy brane jest pod uwagę wykluczenie tych posłów z klubu, Motyka powiedział: „To zobaczymy”. „Najważniejsza jest dyskusja i najważniejsze jest to, aby porozmawiać, skąd te rozbieżności. Porozmawiać o tym, czy wszyscy jesteśmy gotowi do tego, żeby budować racjonalne, europejskie centrum, czy część klubu woli głosować wspólnie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro” – podkreślił rzecznik PSL.

„Liczymy, że wszyscy posłowie wezmą udział w tym klubie, tym bardziej, że czas jest akurat taki, w którym i dyskusja społeczno-gospodarcza jest warta rozmowy, i sytuacja polityczna” – dodał Motyka.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości są w trakcie rozmów z częścią posłów Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz15) na temat ich przejścia do klubu PiS. Decyzje w tej sprawie – jak zastrzegają politycy partii rządzącej, z którymi rozmawiała PAP – to raczej kwestia tygodni, a nie dni. Według informacji PAP zbliżonych do kierownictwa PiS, „przejęcie” opozycyjnych posłów miałoby dać partii rządzącej bufor w razie ewentualnego kolejnego buntu w klubie PiS, jak miało to miejsce podczas głosowania nad projektem dotyczącym ochrony zwierząt, czy w razie potencjalnych odejść.

Sejm przyjął w zeszły czwartek uchwałę autorstwa PiS, wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE. Uchwała m.in. wzywa do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej.

Uchwałę poparło 231 posłów PiS i 5 posłów PSL-Kukiz15, wśród nich Paweł Kukiz. Politycy Kukiz’15 – z wyjątkiem Agnieszki Ścigaj – wraz z posłami klubu PiS nie poparli także kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk