Premier: Polska i Węgry bardzo poważnie traktują możliwość użycia weta

Magdalena Targańska26 listopada, 20204 min

Musimy dbać o spójność UE – ona jest zaszyta również w prawie weta. Możliwość jego użycia jest traktowana przez nas bardzo poważnie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Węgry nie przyjmą propozycji, które byłyby nie do przyjęcia dla Polski, a Polska zrewanżuje się tym samym.

Szef rządu był w czwartek z wizytę w Budapeszcie, gdzie spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Głównym tematem spotkania były trwające negocjacje ws. budżetu UE.

„W lipcu, podczas negocjacji nad nowym budżetem Unii Europejskiej na kolejne lata, postanowiliśmy zaaplikować specjalne instrumenty, by walczyć z kryzysem, który dotknął świat. Negocjacje zakończyły się sukcesem nie tylko Polski czy Węgier, ale również Hiszpanii, Włoch, Holandii i całej Europy. Dziś, wbrew lipcowym ustaleniom, stajemy przed nowym mechanizmem, który przez arbitralność swojego stosowania może doprowadzić do rozczłonkowania unii. To niezwykle niebezpieczne rozwiązanie dla spójności całej Europy” – napisał premier Morawiecki na Facebooku po powrocie z Węgier.

Podkreślił, że jest wiele argumentów przeciw tej procedurze, a najważniejszy jest taki, że prawo wtórne nie może omijać prawa pierwotnego.

Zdaniem premiera, zgoda na warunkowość może bezpowrotnie zmienić oblicze UE i prowadzić do niekończących się sporów. „To kij na każde państwo. Nie tędy droga!” – zaznaczył.

„Musimy dbać o spójność Unii Europejskiej – ona jest zaszyta również w prawie weta. Możliwość jego użycia jest traktowana przez nas bardzo poważnie. Będziemy bronić suwerenności państw europejskich, litery i ducha traktatów – będziemy bronić Europy ojczyzn!” – oświadczył.

„Premier Orbán powiedział, że Węgry nie przyjmą propozycji, które byłyby nie do przyjęcia dla Polski, a Polska zrewanżuje się tym samym!” – zapewnił szef rządu.

Podkreślił, że traktaty europejskie to niejako konstytucja UE i „to ich będziemy się trzymać”. „Różnorodność europejska musi być szanowana i doceniana – również w kwestii odmienności stanowisk i prawa do posiadania własnego zdania” – dodał.

„Dziękuję Viktorowi Orbanowi za zaproszenie na dzisiejsze konsultacje i za gościnę. Przyjaźń i solidarność polsko-węgierska mają się znakomicie i jest to dobra wiadomość nie tylko dla naszych narodów, ale i dla przyszłości całej Europy” – napisał Mateusz Morawiecki.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk