Rosja/ Twórcy szczepionki Sputnik V zapewnili, że jest skuteczna w 95 procentach

Karol Kwiatkowski24 listopada, 20203 min

Skuteczność Sputnika V, czyli opracowanej w Rosji szczepionki na koronawirusa, przekroczyła 95 proc. w 42. dniu od zaszczepienia – oświadczyli we wtorek twórcy tego preparatu. Wcześniej szacowali oni skuteczność szczepionki na 92 procent.

Ośrodek im. Gamalei, w którym opracowano szczepionkę, podlegający ministerstwu zdrowia Rosji, zapewnił, że podczas trwających badań nie odnotowano objawów niepożądanych. W badaniach klinicznych Sputnika V bierze udział około 40 tysięcy osób, tj. takiej grupie szczepionka zostanie podana do końca br.

O skuteczności Sputnika V rzędu 92 proc. Rosja informowała przed około dwoma tygodniami. Taką efektywność preparat wykazywał w 28. dniu po pierwszym zastrzyku. Sputnik V składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie dwóch tygodni.

Efektywność preparatu oceniono po przebadaniu wyników uzyskanych w grupie 18 794 ochotników, którym wstrzyknięto Sputnika V, bądź podano placebo.

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który finansuje prace nad tą szczepionką poinformował we wtorek, że cena rynkowa dwóch dawek wynosić będzie dla rynków zagranicznych nie więcej niż 10 USD. Według agencji RIA Nowosti dla obywateli Rosji szczepionka ma być bezpłatna. Z kolei premier Michaił Miszustin powiedział we wtorek, że ceny na rosyjskie szczepionki na koronawirusa powinny być przystępne.

Prezydent Władimir Putin nie może brać udziału w programie dobrowolnego testowania szczepionki – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W ten sposób odparł na pytanie, dlaczego szef państwa jeszcze nie zaszczepił się Sputnikiem V. „W Rosji nie zaczęły się jeszcze szerokie szczepienia. Prezydent nie może brać udziału w szczepieniach jako ochotnik” – powiedział Pieskow. Jak uściślił, prezydent „nie może przyjmować szczepionki, która nie ma certyfikatu”.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk