PolitykaPO donosi do prokuratury na Kaczyńskiego za… działanie na rzecz Rosji

Paweł Skutecki24 listopada, 20206 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Dzisiaj prezes PiS Jarosław Kaczyński działa w interesie naszych wrogów, na rzecz rozpadu UE, które jest działaniem w interesie Rosjan – mówił we wtorek szef klubu KO Cezary Tomczyk. Zapowiedział, że zapewne w ciągu kilku godzin zostanie złożone „zawiadomienie do prokuratury wobec Jarosława Kaczyńskiego”.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk we wtorek rano w programie „Tłit” na wp.pl przypomniał, że KO złożyła wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który w rządzie nadzoruje resorty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa, a do wnioski przyłączyła się także Lewica.

Dodał, że wicepremier powinien odejść, dlatego „złożyliśmy wniosek o jego odwołanie”.

Na uwagę dziennikarza, że droga parlamentarna to jedno, ale z drugiej strony jest przecież inna droga, zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie, Tomczyk odpowiedział: „Jeśli chodzi o zawiadomienie wobec Jarosława Kaczyńskiego, to dzisiaj mogę to powiedzieć, że w ciągu pewnie kilku godzin to zawiadomienie zostanie złożone”. Dodał, że ono „zostanie też uzupełnione o to, co działo się wczoraj w Warszawie”.

„Pamiętajmy, że Jarosław Kaczyński odpowiada za bezpieczeństwo w Polsc, i ja mam wrażenie, że bezpieczeństwo się radykalnie pogorszyło, w momenice kiedy zostało on wicepremierem” – ocenił Tomczyk.

W poniedziałek w Warszawie odbyły się kolejne manifestacje po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów antyaborcyjnych. Po południu demonstrujący protestowali przed MEN, gdzie doszło do zatrzymań. Jedną z zatrzymanych była fotoreporterka „Gazety Wyborczej” Agata Grzybowska.

„Ten człowiek już dawno powinien odejść, wydaje się, że stracił kontakt z rzeczywistością, nie tylko jeśli chodzi o zarządzanie czymkolwiek, ale też o kwestie Unii Europejskiej, o kwestie interesów polskiego państwa” – mówił Tomczyk. „Trzeba to mówić jak najczęściej, z pełną mocą: dzisiaj Jarosław Kaczyński działa w interesie naszych wrogów, naszych nieprzyjaciół, działa w interesie Rosjan” – zaznaczył.

„Partia PiS jest w retoryce antyrosyjska, ale de facto stała się partią antyunijną, populistyczną i partią, która działa na rzecz rozpadu Unii Europejskiej. I to jest działania na rzecz Rosji” – mówił Tomczyk.

Odniósł się w również do zatrzymania przez policję fotoreporterki „GW” Agaty Grzybowskiej pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. „To się nigdy nie powinno zdarzyć. Konsekwencje wobec tego zatrzymania muszą zostać wyciągnięte” – mówił.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Grzybowskiej postawiono zarzut. Miała podczas protestu pod siedzibą MEN naruszyć nietykalność policjanta, kopiąc go. Poseł brał udział w interwencji w komendzie policji na ulicy Wilczej, gdzie zostały przewiezione osoby zatrzymane podczas protestu pod MEN.

Tomczyk wyraził przypuszczenie, że za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta mogłoby zostać uznane co najwyżej błyśnięcie fleszem w oczy policjanta, co jego zdaniem nie stanowi podstawy do zatrzymania. „Jeżeli dziennikarka pokazuje legitymację prasową, to to jest na całym świecie świętość” – dodał.

Lider PO Borys Budka, omawiając w czwartek szczegóły wniosku KO o wotum nieufności wobec Kaczyńskiego, zarzucił szefowi PiS popełnienie „pięciu grzechów”: doprowadzenie do „gwałtownego pogorszenia się bezpieczeństwa Polek i Polaków”, „nieprzewidywalność”, „zniszczenie instytucji państwowych”, „pięć lat wyprowadzania Polski z UE” oraz „dzielenie i skłócenie Polaków”. „Przyszłość Polski, rozwój Polski, uzależniony jest od tego, czy Kaczyński straci władzę” – podkreślał szef PO.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

17 − 13 =