Branża narciarska: Obostrzenia wyśrubowane bardziej niż dla galerii handlowych

Magdalena Targańska24 listopada, 20204 min

Obostrzenia dla stacji narciarskich ogłoszone we wtorek są bardziej wyśrubowane, niż te dla galerii handlowych, ale cieszymy się, że w ogóle sezon zimowy będziemy mogli otworzyć – oceniła w rozmowie z PAP Sylwia Groszek, rzeczniczka Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych zrzeszających 90 proc. ośrodków narciarskich w kraju.

„Reżim w stacjach narciarskich jest zdecydowanie większy niż gdziekolwiek indziej. Te obostrzenia są dla nas bardziej wyśrubowane niż dla galerii handlowych. Tylko podając dla przykładu, w galeriach handlowych może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, a jest to przestrzeń zamknięta, natomiast na stokach narciarskich to jedna osoba na 100 metrów kwadratowych w przestrzeni otwartej” – zaznaczyła rzeczniczka.

Podkreśliła ona, że sukcesem jest pozwolenie na działanie wyciągów.

„Ta zima dla ośrodków narciarskich będzie bardzo specyficzna i zupełnie odmienna od poprzednich. Będziemy działali w specyficznych warunkach. Dotyczą nas reżimy sanitarne analogicznie jak w innych branżach. My będąc odpowiedzialną branżą, już po doświadczeniach wiosennych i letnich, wypracowaliśmy pewne procedury działania, które sprawdziły nam się. W sezonie letnim, kiedy niektóre wyciągi woziły turystów, w naszych ośrodkach nie było dużych ognisk zakażeń, więc myślę, że podobnie będzie i zimą” – dodała Groszek.

Rzeczniczka zwróciła uwagę, że nie wyobraża sobie, że to gestorzy wyciągów będą zobligowani do sprawdzania, czy dany narciarz jeździ z rodziną czy nie. Według obostrzeń, miejsca w gondoli czy na krzesełku będą mogły zajmować osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno – narciarskiej.

Dodała także, że będą informować narciarzy, aby podróżowali koleją w grupie znających się osób.

„Nie mamy możliwości legitymowania narciarzy czy jeżdżą rodzinnie, natomiast liczymy na ich odpowiedzialne podejście, a ten model sprawdził się wiosną i latem” – dodała.

Rzeczniczka zwróciła uwagę, że stoki narciarskie to jedne z bezpieczniejszych miejsc jeżeli chodzi o możliwość zakażenia się. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk