Rząd czeka na uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji, aby stworzyć kompromis

Magdalena Targańska23 listopada, 20202 min

Czekamy na uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. ustawy antyaborcyjnej, jest ono potrzebne po to, by móc stworzyć przepisy, które będą budowały pewien kompromis społeczny – powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

O to, kiedy zostanie opublikowane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. ustawy antyaborcyjnej Dworczyk został zapytany w TVN 24. „Czekamy na uzasadnienie do wyroku TK” – odparł minister.

„To uzasadnienie potrzebne jest po to, by móc stworzyć przepisy, które będą budowały pewien kompromis społeczny, co jest bardzo potrzebne, bo widzieliśmy z jakimi emocjami ten wyrok się spotkał” – powiedział Dworczyk.

22 października Trybunał Konstytucyjny za niekonstytucyjny uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej, który dopuszcza przerwanie ciąży z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Wyrok spowodował, że od ponad miesiąca w całej Polsce trwają protesty.

Orzeczenie wciąż nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Müller również tłumaczył, że w tej sprawie rządzący czekają na uzasadnienie październikowego wyroku.

Gdyby wyrok TK wszedł w życie, wówczas aborcja byłaby legalna tylko w dwóch przypadkach – gdy ciąża zagraża życiu i zdrowiu kobiety oraz gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa).(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk