Fotoreporterka „Wyborczej” zwolniona, choć z zarzutami. Kopała policjanta?

Paweł Skutecki23 listopada, 20203 min

Fotoreporterka „Gazety Wyborczej” Agata Grzybowska została zwolniona po przesłuchaniu. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że postawiono jej zarzut. Miała podczas protestu pod MEN-em naruszyć nietykalność policjanta, kopiąc go.

Pod komendą na ul. Wilczej po południu zaczęła się demonstracja solidarnościowa z zatrzymanymi, którzy trafili tam po proteście pod MEN-em. Wśród nich była fotoreporterka „Gazety Wyborczej” Agata Grzybowska. Po godz. 19 opuściła ona komendę na ul. Wilczej.

Przed komendą na ul. Wilczej trwa jednak nadal demonstracja solidarnościowa. Ma tam być jeszcze jedna osoba. Zebrani skandują: „Faszyści policja, jedna koalicja”, „Zdejmij mundur, przeproś matkę”, „Uwolnić zatrzymanych”. Teraz demonstranci domagają się uwolnienia drugiej zatrzymanej, która ma być w komendzie.

Wcześniej pod MEN odbył się protest pod hasłem „Wolna aborcja i wolna edukacja!”. Doszło tam do zatrzymań. Jak wyjaśniła policja, osoby, które podczas legitymowania odmówiły podania swoich danych, były przewożone do jednostek policji w celu weryfikacji ich tożsamości oraz wykonania niezbędnych czynności w związku z popełnionym wykroczeniem.

„Jedna osoba została zatrzymana za naruszenie nietykalności policjanta” – przekazała policja. Pytany o to zatrzymanie rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak, powiedział PAP, że „osoba, która została zatrzymana w związku z naruszeniem nietykalności, to fotoreporterka”. Chodziło o fotoreporterkę „Gazety Wyborczej” Agatę Grzybowską, która została zwolniona po przesłuchaniu.

Fotoreporterka nie chciała rozmawiać z dziennikarzami. Jeden z jej współpracowników powiedział, że Grzybowska jest profesjonalistką, która zna przepisy, pracowała w warunkach konfliktów i nie byłaby w stanie naruszyć nietykalności policjantów.

Według zgromadzonych druga z osób zatrzymanych na komendzie nie została jeszcze przesłuchana, gdyż czeka na pełnomocnika. (PAP)

Autorzy: Natalia Kamińska, Agnieszka Ziemska, Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk