Polska87% Polaków chce, żeby Polska pozostała członkiem Unii Europejskiej

Paweł Skutecki23 listopada, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

87 proc. badanych uważa, że Polska powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej – wynika z sondażu telefonicznego przeprowadzonego przez Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 8 proc. respondentów.

Wyniki sondażu opublikowano na portalu tvn24.pl

Pracownia Kantar na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24 przeprowadziła badanie, w którym respondenci usłyszeli następujące pytanie: „Jakie jest Pana(i) zdanie na temat obecności Polski w Unii Europejskiej? Czy Pana(i) zdaniem Polska powinna…”.

Zdecydowana większość, bo aż 87 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania było 8 proc. respondentów. Odpowiedzi „Nie wiem / trudno powiedzieć” udzieliło 5 proc. pytanych.

Drugie pytanie zadane respondentom brzmiało: „Czy Pana(i) zdaniem polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej?”

Odpowiedzi „tak” udzieliło w sumie 49 proc. ankietowanych, z czego 20 proc. z nich odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 29 proc. – „raczej tak”. Przeciwnego zdania jest w sumie 40 proc. pytanych, z których 11 proc. odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a 29 procent – „raczej nie”. Odpowiedzi „Nie wiem / trudno powiedzieć” udzieliło 11 proc. ankietowanych.

W styczniu 2020 roku ankietowani w badaniu telefonicznym Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 również usłyszeli pytanie o członkostwo Polski w UE. W tamtym sondażu w sumie 89 proc. respondentów (o dwa punkty procentowe więcej) odpowiedziało, że Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej. 6 proc. ankietowanych (o dwa punkty procentowe mniej) było przeciwnego zdania.

Jeśli chodzi o drugie pytanie („Czy Pana(i) zdaniem polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej?”), w styczniowym badaniu w sumie 47 proc. respondentów (o 7 punktów proc. więcej niż w obecnym badaniu) stwierdziło, że nie obawia się, że polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. W styczniu 2020 roku 42 proc. badanych uważało, że polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej (o 7 punktów procentowych mniej niż w aktualnym badaniu).

Sondaż telefoniczny dla „Faktów” TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar w dniach 20-23 listopada 2020 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób pełnoletnich. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 − 15 =