Gut: szczepionki Pfizera oraz Astra Zaneci nie powinny wywoływać dużych efektów ubocznych

Karol Kwiatkowski22 listopada, 202014 min

Gościem Telewizji Republika był  prof. Włodzimierz Gut, który wypowiedział się na temat szczepionek przeciwko COVID-19. – Jeżeli chodzi o szczepionki Pfizera oraz Astra Zaneci, czyli te oparte o mRNA, to wydaje się, że są to szczepionki trochę bezpieczniejsze, ponieważ nie powinny wywoływać dużych efektów ubocznych – stwierdził.

Prof. Włodzimierz Gut był gościem redaktor Katarzyny Gójskiej w programie Telewizji Republika „W punkt”.

Redaktor zauważyła, że polski rząd rozmawia z trzema producentami szczepionek i trzy z nich są najbliżej zatwierdzenia. Są to szczepionki: Pfizera, Moderny i Astra Zaneci.

– Panie profesorze, pan którą by się zaszczepił? – zapytała.

– Pierwsze wyniki wskazują, że szczepionki będą skuteczne, bo jeżeli jedna oparta o białko jest skuteczna, to powinny być skuteczne także wszystkie pozostałe. Najmniej chętnie zaszczepiłbym się Astra Zaneci, ponieważ ona jest oparta o wirusa szympansa. Dotychczasowe szczepionki rosyjskie i chińskie były oparte o ludzkie adenowirusy i tu jest kłopot. Jeżeli mamy przeciwciała dla tych wirusów, bo się z nimi zetknęliśmy, to po prostu na nie nie uzyskamy odpowiedzi – odpowiedział Gut.

Gójska stwierdziła, że w naszym państwie raczej nikt nie rozważa zakupu szczepionek z Rosji i z Chin. – Wiemy, że jeżeli te szczepionki pojawią się na polskim rynku, to w pierwszej kolejności będą to szczepionki tych trzech firm – podsumowała.

– Jeżeli chodzi o te dwie pozostałe szczepionki, o których się mówi, czyli te oparte o mRNA, to wydaje się, że są to szczepionki trochę bezpieczniejsze, ponieważ nie powinny wywoływać dużych efektów ubocznych. To jest mRNA, który po wejściu do komórki jest przekształcony w białko wirusa, które odpowiada za indukcje przeciwciał neutralizujących, czyli za ochronę. Obie są do siebie zbliżone, zresztą tam się toczyły boje patentowe. Jest to absolutnie nowatorskie podejście – wyjaśnił wirusolog.

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk