Badanie: oglądanie programów przyrodniczych poprawia samopoczucie

Karol Kwiatkowski22 listopada, 20204 min

Oglądanie programów przyrodniczych może poprawić nastrój, zmniejszyć negatywne emocje i pomóc złagodzić nudę wywołaną kwarantanną i izolacją domową – wynika z nowego badania opublikowanego w Journal of Environmental Psychology.


Badania wykazały również, że obcowanie z naturą w wirtualnej rzeczywistości może przynieść jeszcze większe korzyści, pobudzając pozytywne uczucia i zwiększając więź ludzi ze światem przyrody.

Naukowcy z University of Exeter poprosili 96 uczestników o obejrzenie filmu, w którym osoba opisuje swoją pracę w firmie zajmującej się dostawami materiałów biurowych, co miało wywołać uczucie nudy. Następnie osoby biorące udział w badaniu oglądały program przyrodniczy o rafie koralowej trzema metodami: w telewizji, z wykorzystaniem zestawu do wirtualnej rzeczywistości (gogle VR ze słuchawkami) oraz na komputerze przy pomocy interaktywnej grafiki.

Zespół naukowców odkrył, że wszystkie metody oglądania minimalizują negatywne uczucia, takie jak smutek, a także znacznie redukują nudę. Jednak tylko interaktywne doświadczenie wirtualnej rzeczywistości doprowadziło do wzrostu pozytywnych uczuć, takich jak szczęście, i wzmocniło odczucia ludzi związanych z naturą.
Nicky Yeo, główny badacz zajmujący się badaniami, uważa, że ​​odkrycia mogą mieć ważne konsekwencje dla populacji przebywających w domu przez dłuższy czas.

„Nasze wyniki pokazują, że zwykłe oglądanie programów przyrodniczych w telewizji może poprawić nastrój ludzi i zwalczyć nudę. Ponieważ ludzie na całym świecie mają ograniczony dostęp do środowisk zewnętrznych z powodu kwarantanny COVID-19, badanie sugeruje, że programy przyrodnicze mogą stanowić przystępny sposób na skorzystanie przez populacje z „dawki” natury cyfrowej ”. – powiedziała Nicky Leo.

Dr Mathew White, współautor badania, powiedział: „Jesteśmy szczególnie podekscytowani dodatkowymi korzyściami, jakie mogą zapewnić imersyjne doświadczenia natury. Wirtualna rzeczywistość może pomóc nam poprawić samopoczucie ludzi, którzy nie mają łatwego dostępu do świata przyrody, na przykład przebywających w szpitalu lub pod opieką długoterminową. Ale może również pomóc w zachęcaniu do głębszego połączenia z naturą w zdrowych populacjach, mechanizmu, który może sprzyjać bardziej proekologicznym zachowaniom i skłania ludzi do ochrony przyrody w prawdziwym świecie. ”
Pełne badanie zostało opublikowany w Journal of Environmental Psychology tutaj.

Źródło: University of Exeter.

Fot.: Mariusz Chilmon

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk