Wybrano regiony do badań przesiewowych

Magdalena Targańska21 listopada, 202023 min

W najbliższym czasie opracujemy, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia badań przesiewowych. Jesteśmy po dyskusji, które regiony wybrać. Będą to: Podkarpacie, Małopolska i Śląsk – poinformował w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

W sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że trwa dyskusja, czy masowe badanie ludności pod kątem koronawirusa przynosi pożądany efekt. „Być może wykorzystamy testy antygenowe do przeprowadzenia populacyjnego badania w jednym lub kilku województwach” – zaznaczał.

O szczegóły takich testów został zapytany minister zdrowia podczas sobotniej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. „Jeśli chodzi o kwestię badań przesiewowych, to oczywiście będziemy je wykonywali testami antygenowymi” – odpowiedział na to pytanie minister Niedzielski.

Jak przekazał, „jesteśmy po takiej intensywnej dyskusji z premierem, które regiony wybrać”. „Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk”.

„W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa” – zaznaczył.

Minister Niedzielski przypomniał także, że w poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa, która będzie dotyczyć zleconej GIS przez ministra zdrowia weryfikacji danych o zakażeniach koronawirusem na poziomie powiatowych i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Niedzielski był pytany na sobotniej konferencji, czy rozbieżności w raportowaniu takich danych miały wpływ na ogólne wyliczenia w skali kraju i podejmowane w związku z tym decyzje.

„Jeśli patrzymy z punktu widzenia centralnego, czy to miało wpływ na podejmowanie decyzji, to na szczęście okazuje się, że ta skala nie była tak duża, niemniej jednak również pewne decyzje personalne z tym związane będą przedstawione w poniedziałek” – odpowiedział Niedzielski. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

 • zdzichol

  21 listopada, 2020 at 9:29 pm

  Uwaga polskie debilki!

  O sprawach najwyższej wagi dla waszego zdrowia 'dyskutuje’ historyk, ekonomista i jakiś chirurg. Po prostu genetycznie was przetestują na wymazach, żydy zostaną przy życiu a was się wyszczepi!

  Poniali ili niet!?

  Śląsk koniecznie należy opróżnić ze Ślązaków! Że o Galicji nie wspomnę!

  • zdzichol

   21 listopada, 2020 at 9:33 pm

   Tym samym jest to testowanie jak dalece polskie debilki zostały upodlone i nawet nie bałakną, bo jeśli Ślązacy, twarde górniki, dadzą z siebie zrobić szmaty, to reszta 'polski’ tym bardziej.

   I hulaj żydowska dusza, Polski nie ma!

Leave a Reply

Koszyk