Premier: Europa ojczyzn – tak! Europa równych i równiejszych – nie!

Magdalena Targańska20 listopada, 20203 min

UE to równość państw wobec prawa, wartości przestrzegania traktatów – a nie tworzenie rozporządzeń, które obchodzą traktaty. Nie może być unią podwójnych standardów; Europa ojczyzn – tak! Europa równych i równiejszych – nie! – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił w swoim wpisie na Facebooku w piątek, że Europa jest wielką, gdy jest Europą ojczyzn. „To jest Europa, którą tworzyli jej chrześcijańscy ojcowie założyciele” – zaznaczył.

„Unia Europejska to równość państw wobec prawa, wartości przestrzegania traktatów – a nie tworzenie rozporządzeń, które obchodzą traktaty. Nie może być unią podwójnych standardów, unią równych i równiejszych” – oświadczył.

„Europa ojczyzn – tak! Europa równych i równiejszych – nie!” – napisał Morawiecki.

W poniedziałek Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.

Na początku listopada wypracowane zostało między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, które zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.

Podczas czwartkowego szczytu UE unijni liderzy nie rozstrzygnęli problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Podczas krótkiej dyskusji w kwestii wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności poza kanclerz Niemiec i szefem Rady Europejskiej głos zabrali premierzy Polski, Węgier i Słowenii, którzy – jak przekazało wysokiej rangą źródło zbliżone do posiedzenia – „bardzo zwięźle powtórzyli swoja stanowiska”.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk