[FILM] Nieoficjalnie: policja zatrzymała kilka osób w związku z protestem w stolicy

Karol Kwiatkowski19 listopada, 20207 min

W związku ze środowym protestem w stolicy przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego policja zatrzymała kilka osób – wynika z informacji PAP. Zatrzymania – jak podało źródło – mają związek z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariuszy.

Protest przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego trwał w Warszawie od godz. 18. Uczestnicy demonstracji z ulicy Matejki, spod odgrodzonego przez policjantów i żandarmów Sejmu, początkowo skierowali się Alejami Ujazdowskimi w stronę placu Na Rozdrożu, jednak przejście tamtędy uniemożliwili im funkcjonariusze. Protestujący zawrócili w stronę ronda de Gaulle’a, a następnie skierowali się na Nowy Świat, skąd próbowali przejść na Krakowskie Przedmieście. Na wysokości ul. Świętokrzyskiej ustawiły się wozy policyjne ponownie blokując przejście. Protestujący zawrócili i ulicą Warecką skierowali się ok. godz. 20 przed siedzibę TVP.

W pewnym momencie przed TVP zgromadzonych było kilka tysięcy osób, które wypełniały plac Powstańców Warszawy i okoliczne uliczki. Podczas demonstracji na cokole stojącego tam pomnika Napoleona ktoś namalował napis „pro abo”. Demonstrantów otoczył tam później kordon policjantów. Dostęp na plac zablokowano ze wszystkich stron. Po próbie przerwania kordonu przez uczestników manifestacji policja użyła wobec nich gazu pieprzowego. Spryskane nim zostały m.in. aktywistki Strajku Kobiet Marta Lempart i Klementyna Suchanow oraz posłanka Lewicy Magdalena Biejat.

Na placu dochodziło do bójek i przepychanek z policją. Rzucane były petardy, odpalano race. Demonstranci krzyczeli „Puśćcie nas do domu”. Policjanci do protestujących skierowali komunikat z informacją, że zostaną wylegitymowani, a następni zwolnieni. Policja podkreślała, że zgromadzenie w obliczu panujących obostrzeń epidemicznych było nielegalne.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował, że na placu „nieumundurowani policjanci podjęli czynność legitymowania wobec jednego z agresorów”. Policjanci użyli siły fizycznej, mężczyzna został zatrzymany.

Uczestnicy demonstracji mieli ze sobą transparenty z hasłami takimi jak „Piekło kobiet”, „Urodzę wam lewaka”, „Aborcja prawem człowieka” czy z symbolem błyskawicy lub tzw. ośmiu gwiazd nawiązującym do hasła „J… PiS”. Niektórzy protestujący trzymali flagi biało-czerwone, a także tęczowe, Strajku Kobiet i partii Razem. Do demonstrantów dołączyli posłowie opozycji, m.in. Michał Szczerba, Klaudia Jachira, Joanna Scheuring-Wielgus, Monika Wielichowska i Małgorzata Tracz.

Protesty przeciw zmianie ustawy z 1993 r. trwają od 22 października. Trybunał Konstytucyjny orzekł wówczas, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK zapadł w pełnym składzie; zdania odrębne złożyli dwaj sędziowie.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Rządowego Centrum Legislacji orzeczenie TK powinno było zostać opublikowane najpóźniej 2 listopada. Publikacja, która oznaczałaby wejsćie w życie orzeczenia dotąd nie nastąpiła.

W Sejmie jest już prezydencki projekt nowelizacji przewidujący, że aborcja byłaby możliwa w przypadku wystąpienie tzw. wad letalnych, nie umożliwiałoby jej wystąpienie innych wad rozwojowych.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku gwałtu – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni. (PAP)

 

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk