Najbardziej cytowany polski naukowiec jest na świecie na… 1827 miejscu

Paweł Skutecki19 listopada, 202023 min

Stanford University, wydawnictwo Elsevier oraz firma SciTech Strategies, na łamach „PLOS Biology” opublikowały listę 2 proc. naukowców, których prace są najczęściej cytowane w naukowej literaturze. W tej grupie znalazło się 726 naukowców z Polski.

Najwięcej cytowań w grupie krajowych naukowców ma nieżyjący już prof. Zdzisław Pawlak z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w dziedzinie matematyki i informatyki. W światowym rankingu zajął 1827. miejsce.

Za nim, na miejscu 4587. znalazł się fizyk – prof. Tomasz Dietl z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Trzecie miejsce wśród krajowych badaczy i 5737. ogólną lokatę zajęła chemiczka, prof. Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej.

Za nią (8343. pozycja w rankingu) uplasował się również nieżyjący już krakowski lekarz i naukowiec prof. Andrzej Szczeklik.

Piąty wśród polskich badaczy jest chemik i fizyk prof. Antoni Rogalski z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W rankingu zajął 9481. pozycję.

Kolejny, na 12165. lokacie jest prof. Tadeusz Robak, hematolog pracujący na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Za nim, na 12591. miejscu znalazł się pochodzący z Holandii, pracujący obecnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ekonomista, prof. Peter Nijkamp.

Zestawienie objęło prawie 160 tys. specjalistów z 22 dyscyplin podzielonych na 176 bardziej szczegółowych dziedzin.

Autorzy uwzględnili dorobek badaczy z całego życia, do 2019 roku.

Ranking powstał na podstawie złożonego algorytmu, obejmującego m.in. wskaźnik Hirscha – wprowadzony w 2005 roku miernik uwzględniający znaczenie wszystkich i charakteryzujący cały jego dorobek.

(PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

2 comments

 • zdzichol

  21 listopada, 2020 at 8:43 pm

  Eeetam… nieprawdą jest, profesor Grabowski jest hołubiony na całym świecie za „nową PANowską szkołę Holo-kał-stu”, prawda?

  Więc nie jest źle, w obsrywaniu samych siebie mamy niewątpliwą palmę pierwszeństwa.

  Tak, mamy palmę, żaden naród równej nam palmy nie ma!

  Reply

 • zdzichol

  23 listopada, 2020 at 3:39 pm

  Instytut Literatury Polskiej PAN, ten co wyhołubił mamusię Kałczyńskiego i jego ojca mentalnego, Lipskiego, od 1949 roku prowadzi badania nad XVI w. polszczyzną!

  Minęło 70 lat a końca nie widać! Ba, dotychczasowe rezultaty są skrzętnie kamuflowane i skrywane dla niewiadomo kogo w dalszej przyszłości. Specjalne posesje, magazyny, archiwa, park maszynowy, pracownie rozsiane po 'polsce’ i setki, jeśli nie tysiące podróżujących do nich naukofcóf, dziwnym trafem w większości o niepolskich nazwiskach.

  I wciąż nikomu nic to nie mówi ani nie prowokuje do skutecznego działania.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk