Etiopia oskarża szefa WHO Tedrosa o wspieranie rebeliantów

Karol Kwiatkowski19 listopada, 20203 min

Dowództwo wojskowe Etiopii oskarżyło w czwartek szefa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa o lobbowanie, próby zdobycia broni i wsparcia dyplomatycznego dla dominującej w stanie Tigray partii politycznej TPLF, która walczy z siłami federalnymi – donosi Reuters.

„On sam jest członkiem tej grupy i jest przestępcą”

– powiedział szef sztabu armii generał Birhanu Jula o szefie WHO w oświadczeniu telewizyjnym i wezwał do usunięcia go ze stanowiska. Birhanu nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich oskarżeń.

Tedros był ministrem zdrowia Etiopii i ministrem spraw zagranicznych w latach 2005–2016 w rządzącej koalicji kierowanej przez Front Wyzwolenia Ludu Tigray (TPLF). TPLF skutecznie rządziła Etiopią przez dziesięciolecia jako najpotężniejsza część koalicji, do czasu objęcia urzędu przez premiera Ahmeda Abiy’a w 2018 roku.

Abiy’emu udało się wcielić pozostałe trzy regionalne partie w swoją własną partię krajową, ale TPLF odmówiła przyłączenia się.

Birhanu oskarżył Tedrosa o wykorzystywanie swojej międzynarodowej organizacji w celu uzyskania wsparcia dyplomatycznego i broni dla TPLF.

„Robił wszystko, aby ich wesprzeć, prowadził kampanię, aby skłonić sąsiednie kraje do potępienia wojny. Pracował nad ułatwieniem dostępu do broni (dla TPLF) ”- powiedział generał podczas telewizyjnej konferencji prasowej – „Próbował lobbować, wykorzystując swój międzynarodowy profil i misję, aby uzyskać wsparcie dla junty TPLF”.

Birhanu nie podał szczegółów potwierdzających oskarżenia.

Niezweryfikowane oskarżenia z Etiopii nie wystarczą, aby usunąć Tedrosa (55 lat) ze stanowiska. W maju 2017 r. Został wybrany pierwszym afrykańskim dyrektorem generalnym WHO. (Reuters)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk