PolskaHałdy „covidowych” śmieci pod szpitalem w Grudziądzu

Karol Kwiatkowski18 listopada, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W czerwonych workach znajdują się medyczne odpady skażone i powinny trafić do spalenia. Tymczasem mieszkańcy Grudziądza zauważyli stosy tych śmieci składowanych na „tyłach” szpitala. Oprócz widocznych na zdjęciach znajdujących się w plastikach m.in.: kombinezonach, rękawiczkach, lekach, strzykawkach także są styropianowe opakowania po posiłkach – informuje Gazeta Pomorska.

O niezabezpieczonych odpadach medycznych w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu poinformował redakcję Gazety Pomorskiej Adrian Szczodrowski, który jest autorem zdjęć.

Odpady „covidowe” ze szpitala w Grudziądzu są odbierane trzy razy w tygodniu. Trafiają do spalarni w Bydgoszczy. Jak się okazuje, szpital generuje ich znacznie więcej niż moce przerobowe spalarni – czytamy na portalu GP.

Co zatem się stało, że nie hałdy odpadów „covidowych” zamiast trafić do spalarni zalegają przy lecznicy? – zastanawia się Gazeta Pomorska. Jak się okazuje, w Kujawsko – Pomorskiem jest jedna spalarnia odpadów medycznych znajdująca się przy Centrum Onkologii w Bydgoszczy. – I niestety nie nadąża z mocami przerobowymi – wyjaśnia sytuację Izabela HirschLewandowska z działu marketingu i promocji szpitala w Grudziądzu. – Mamy nadzieję, że ten system uda się udrożnić poprzez na przykład możliwość wywożenia tych odpadów do spalarni w innym województwie.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że zalegający skażony materiał medyczny może budzić niepokój. Dyrektor wydał dyspozycję, aby ogrodzić teren gdzie są składowane, a znajdują się na tyłach szpitala gdzie postronne osoby raczej nie powinny mieć dostępu – uspokaja Izabela Hirsch – Lewandowska.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć + dwadzieścia =