PSL-Kukiz15 chce, aby rząd przedstawił akcję przygotowania do szczepień na koronawirusa

Magdalena Targańska17 listopada, 20204 min

Zachęcamy rząd, żeby już dzisiaj przedstawił nam krok po kroku akcję przygotowania się do szczepienia na koronawirusa – apelował we wtorek poseł PSL-Kukiz15 Dariusz Klimczak. Ludowcy zapowiedzieli też projekt ustawy, który pozwoli farmaceutom prowadzenie szczepień w aptekach.

Klimczak, który jest członkiem komisji zdrowia, podawał na konferencji w Sejmie przykłady z krajów europejskich, gdzie szczepień na koronawirusa będą mogli dokonywać przeszkoleni farmaceuci. „W Polsce w tej chwili procedowana jest ustawa o zawodzie farmaceuty i teoretycznie jest taka możliwość, ponieważ ma działać opieka farmaceutyczna w aptekach” – mówił poseł.

„Uważamy, jako klub Koalicji Polskiej, PSL, że nie wolno zmarnować ani dnia w przygotowaniach do szczepienia na koronawirusa” – dodał.

Jak zaznaczył Klimczak, „już dzisiaj powinien być uruchomiony proces przygotowania do szkoleń dla aptekarzy, którzy mogliby w swoich aptekach dokonywać takich szczepień”. „Dzisiaj także warto wyciągnąć wnioski z błędów, które są popełniane przy systemie szczepień na grypę” – dodał.

„Jeżeli szczepienia na koronawirusa mają być dobrowolne, to warto dzisiaj już ogłosić, że wszyscy chętni, którzy chcą się zaszczepić na koronawirusa, powinni zgłosić się do swojego POZ-u i złożyć taką deklarację. Wtedy wiedzielibyśmy, już nawet w styczniu, ile osób chce przystąpić do takiego szczepienia. Łatwiej będzie nam usprawnić system logistyczny, bo pamiętajmy, że szczepionki na koronawirusa nie dostaniemy w aptece” – mówił poseł PSL.

Polityk podkreślił także, że w czasach pandemii apteka powinna działać jak POZ. „Zachęcamy do tego rząd, żeby już dzisiaj przedstawił nam krok po kroku akcję przygotowania się do szczepienia się na koronawirusa” – dodał. Rzecznik ludowców Miłosz Motyka zapowiedział projekt ustawy, który będzie gwarantował, że farmaceuci pracujący w aptekach będą mogli prowadzić szczepienia przeciwko koronawirusowi. „To powinien być standard również w Polsce” – mówił.

Koncern Pfizer podał tydzień temu, że szczepionka na COVID-19, nad którą pracuje wraz z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności.

W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z BioNTech i Pfizerem, przewidującą zakup do 300 mln dawek szczepionki. Środowy kontrakt z konsorcjum jest czwartym, który zawiera Komisja. Do tej pory podpisano umowy z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK i Janssen Pharmaceutica NV. Zakończono też wstępne rozmowy z CureVac i Moderną. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk