KO oskarża rządzących o narażenie interesów kraju

Magdalena Targańska16 listopada, 20204 min

Przez walkę o stołki rządzący są w stanie narazić interesy Polski i doprowadzić do tego, że nie trafią do nas ogromne pieniądze z unijnego budżetu – mówili na poniedziałkowej konferencji prasowej posłowie KO Cezary Tomczyk i Jan Grabiec.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej komentowali poniedziałkową konferencję Zbigniewa Ziobry i jego współpracowników. Minister sprawiedliwości powiedział, że jest przekonany, iż polski rząd zastosuje weto do unijnego budżetu z powodu powiązania go z zasadą praworządności. Jak dodał brak weta oznaczałby całkowitą utratę zaufania do premiera „z wszelkimi tego konsekwencjami”.

Według szef klubu KO Cezarego Tomczyka „jeśli powiemy Unii Europejskiej nie, to znaczy że nie zgadzamy się, by pieniądze z unijnego budżetu trafiły do kieszeni Polaków”. Oznacza to też, dodał, że „PiS wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej”.

„Dzisiaj jesteśmy zakładnikami sytuacji w samym rządzie, ale to jest też naprawdę moment, żeby pokazać o co tak naprawdę chodzi. Przez walkę o stołki i władzę w samym rządzie są w stanie narazić interesy Rzeczpospolitej i doprowadzić do sytuacji, że do Polski mogą nie trafić unijne pieniądze” – podkreślił Tomczyk. „To jest absolutnie działalność antypaństwowa” – dodał.

Rzecznik PO Jan Grabiec ocenił, że „żadnego weta nie będzie”. „Ale sam fakt używania tego rodzaju argumentów w dyplomacji międzynarodowej sprawia, że polska pozycja w grze o bezpieczeństwo i grze o pieniądze jest gorsza, bo panowie zajmują się rywalizacją między sobą i podgryzaniem siebie nawzajem” – mówił.

Na początku listopada między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim wypracowane zostało porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością – rozporządzenie w tej kwestii jest elementem przygotowywanego pakietu budżetowego na l. 2021-2027, w którym jest również tzw. fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa. Porozumienie to zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier. W liście skierowanym do szefów instytucji UE dotyczącym budżetu wspólnoty premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może się zgodzić na uznaniowość mechanizmu.

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się posiedzenie ambasadorów państw UE, na którym ma pojawić się m.in. kwestia projektu rozporządzenia w sprawie warunkowości w budżecie UE. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk