Ekspert: szczepionka na Covid-19 nie będzie w stu procentach skuteczna, zaszczepieni powinni nosić maseczki

Karol Kwiatkowski16 listopada, 20204 min

Ponieważ szczepionka na Covid-19 nie będzie w stu procentach skuteczna, nawet zaszczepieni powinni nosić maseczki – twierdzi Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych. Jego zdaniem powrót do normalności będzie stopniowy.

W rozmowie z CNN Fauci stwierdził, że Amerykanie mogą oczekiwać, iż dopiero w drugim lub trzecim kwartale 2021 roku „zaczną zbliżać się do pewnego stopnia normalności”. „To nie będzie jak włączenie światła (…). To będzie stopniowe przywracanie normalności w miarę upływu tygodni i miesięcy (…)” – ocenił.

Najbardziej znany doktor w USA uznał, że nawet przy powszechnym szczepieniu ważne będzie dalsze noszenie maseczek oraz dezynfekowanie rąk. „Nie możemy porzucić podstawowych środków” – ostrzegł, podkreślając, że nawet najlepsze szczepionki nie będą w stu procentach skuteczne.

Sytuacja epidemiczna w USA znacznie pogorszyła się w ubiegłym tygodniu. Koronawirus w Stanach Zjednoczonych rozprzestrzenia się w najszybszym tempie od zdiagnozowania pierwszego przypadku 20 stycznia w stanie Waszyngton. Od piątku do niedzieli w USA wykryto co najmniej 481 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2, a w tydzień ponad milion. W piątek pobito dobowy rekord – 177 tys.

Próbując zmniejszyć tempo przyrostów, gubernatorzy wprowadzają nowe restrykcje. Zgodnie z przypuszczaniami wysoka liczba nowych przypadków skutkować będą w ciągu kilku dni przeciążeniem szpitali, które w niektórych stanach działają już na granicy możliwości.

W Michigan gubernator Gretchen Whitmer ogłosiła nowe ograniczenia. W barach i restauracjach nie można spożywać posiłków wewnątrz lokali. Kasyna i kina będą zamknięte. Chociaż siłownie mogą być otwarte, to zajęcia grupowe są zabronione. Szkoły średnie i uczelnie muszą prowadzić wszystkie zajęcia zdalnie.

Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi Moderny wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. – podała w poniedziałek ta amerykańska firma. Nie stwierdzono też znaczących uwag dotyczących bezpieczeństwa środka.

Moderna jest drugą zachodnią firmą, która opublikowała wstępne wyniki trzeciej fazy badań klinicznych. Wcześniej zrobiły to firmy BioNTech i Pfizer, które oszacowały skuteczność wspólnej szczepionki na ponad 90 proc. Oba środki to szczepionki nowej generacji mRNA, będące pierwszymi w swoim rodzaju.

Obie szczepionki wymagają transportu i przechowywania w bardzo niskich temperaturach – w przypadku preparatu Moderny, jest to minus 20 stopni Celsjusza. Jak jednak podała firma, szczepionka może być używana do 30 dni po rozmrożeniu przechowywana w lodówce, podczas gdy w przypadku Pfizer/BioNTech okres ten wynosi 5 dni.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk