Prof. Zajkowska: służba zdrowia jest na granicy wydolności

Karol Kwiatkowski14 listopada, 20205 min

Należy ostrożnie podchodzić do danych o zmniejszającej się liczbie zakażonych koronawirusem w kraju; trzeba czasu, aby móc powiedzieć o tzw. wypłaszczaniu krzywej – uważa epidemiolog prof. Joanna Zajkowska. Jej zdaniem ostatnie dane to wciąż „krzywa wyglądająca jak zęby piły”.

Ostatnie dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia w piątek rano mówiły o nowych 24 tys. 051 zakażeniach koronawirusem, w czwartek o 22 tys. 683 nowych zakażeniach, w środę o 25 tys. 221; najwięcej zakażeń – ponad 27 tys. – Ministerstwo Zdrowia odnotowało w ubiegły piątek i sobotę.

„Ja bym była bardzo ostrożna w takiej ocenie, żeby mówić o wypłaszczaniu krzywej zakażeń, dlatego, że cały czas obserwujemy taką krzywą typu zęby piły i po chwilowym spadku może być chwilowy wzrost. Także, żeby określić te tendencje, trzeba jeszcze poczekać” – powiedziała w rozmowie z PAP podlaski wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Pytana, czy coraz mniejsza liczba wykrywanych dziennych zakażeń, to już wynik wprowadzonych obostrzeń, powiedziała, że ma nadzieję, że tak się dzieje. „Ujawniają się w tej chwili zakażenia, które dokonały się tydzień, dwa tygodnie temu, więc ta bezwładność jest dosyć duża, w związku z tym trudno powiedzieć, jaka jest sytuacja dzisiejsza – to będziemy widzieli za kolejny tydzień, czy dwa” – mówiła.

„W związku z tym trzeba taką obserwację w czasie zrobić, bo kilka dni to jest za mało” – oceniła prof. Zajkowska.

Oceniła też, że obostrzenia powinny być wprowadzane i utrzymywane z uwzględnieniem danych z poszczególnych regionów. „Należałoby schodzić z nich w sposób racjonalny. Tam, gdzie sytuacja się poprawia, a jest to niezwykle ważne dla funkcjonowania jakiejś instytucji czy gospodarki, to w sposób racjonalny te obostrzenia zdejmować” – dodała.

Prof. Zajkowska oceniła, że nie można zmniejszyć obostrzeń w zachowaniach socjalnych. „W tej chwili obserwujemy bardzo dużo zakażeń rodzinnych. W związku z tym powinniśmy się bardzo pilnować w tych zachowaniach socjalnych, tu nie można zmniejszyć tych obostrzeń” – uważa epidemiolog. Zauważyła, że te nasze codzienne zachowania powinny ograniczać to socjalne spotykanie się w dystansie nie mniejszym niż 1,5 metra bez maseczek. Po raz kolejny zaapelowała też o trzymanie dystansu i zmniejszanie sytuacji, w których ludzie gromadzą się.

Pytana, czy konieczne jest wprowadzanie kolejnych obostrzeń, powiedziała, że to zależy, czy obecny trend stabilizujący się utrzyma, czy nie i wtedy podejmować kolejne decyzje. Zauważyła, że „służba zdrowia jest na granicy wydolności”.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk