ZagranicaNiemcy protestowali przeciwko obostrzeniom. Policja użyła armatek wodnych

Paweł Skutecki14 listopada, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W Niemczech odbyło się w sobotę kilka demonstracji „przeciwko noszeniu maseczek” w związku z pandemią koronawirusa – poinformowała niemiecka policja. Podczas protestu we Frankfurcie nad Menem policja użyła armatek wodnych przeciwko kontrdemonstrantom.

Za zgodą władz miasta prawie 1000 osób demonstrowało w centrum Frankfurtu na wezwanie kolektywu Querdenker (Wolnomyśliciel, Nonkonformista) – inicjatywy kilku zgromadzeń, które w ciągu ostatnich miesięcy występowały przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią koronawirusa.

Przeszkadzało im około 200 kontrdemonstrantów z ruchu antyrasistowskiego, którzy ustawili transparent z napisem „Prawo do ziemi”. Policja użyła armatki wodnej do rozproszenia kontrdemonstracji, która odbywała się bez zezwolenia władz – podaje agencja AFP.

W Ratyzbonie w Bawarii na południu kraju ok. 700 demonstrantów bez incydentów demonstrowało przeciwko ograniczeniom, zwłaszcza przeciwko noszeniu maseczek oraz zamykaniu barów i restauracji – poinformowała lokalna policja.

Na niedzielę zaplanowano demonstracje również na zachodzie Niemiec, w tym w Lindau i Erlangen.

7 listopada w Lipsku w Saksonii na wschodzie Niemiec doszło do aktów przemocy podczas demonstracji, w której wzięło udział 20 tys. osób sprzeciwiających się noszeniu maseczek. Policja, która dokonała wówczas zatrzymań, przekazała, że była celem „wielu ataków”, m.in. rzucano w nią przedmiotami i fajerwerkami.

Rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel następnego dnia potępił przemoc i ostrzegł przed teoriami spiskowymi głoszonymi – według niego – podczas tych demonstracji. Niemcy były jednym z pierwszych krajów europejskich, w których pojawił się taki sprzeciw wobec ograniczeń związanych z pandemią. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewięć − dwa =