Sondaż: Ponad 60% Polaków za dekryminalizacją marihuany

Karol Kwiatkowski13 listopada, 20204 min

Ponad 60 procent Polaków uważa, że posiadanie niewielkich ilości konopi do celów osobistych nie powinno być karane więzieniem, a 11% ankietowanych wciąż nie ma zdania na ten temat – wynika z sondażu CBOS opublikowanego przez faktykonopne.pl.

Najnowszy sondaż wykonany przez CBOS na zlecenie Wolnych Konopi pokazuje, że Polacy są zdecydowanie przeciwni karaniu za posiadanie marihuany na własny użytek.

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badania Opinii Społecznych wzięło udział 1133 pełnoletnich mieszkańców Polski, a ankieterzy przepytywali badanych pomiędzy 28 a 8 października 2020 roku – czytamy na stronie faktykonopne.pl.

Ankieterzy zadawali badanym dwa pytania:

  • Czy uważa Pan(i), że posiadanie niewielkich ilości marihuany na własny użytek powinno być karane więzieniem?
  • Czy uważa Pan(i), że marihuana powinna być legalna podobnie jak alkohol i papierosy?

26,5% ankietowanych stwierdziło, że jest “zdecydowanie” przeciwko karaniu za posiadanie marihuany na własny użytek. “Raczej nie” odpowiedziało ponad 34% badanych. Łącznie ponad 60% badanych jest przeciwnych karaniu za posiadanie konopi do celów osobistych, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu z sondażem KANTAR przeprowadzonym zaledwie kilka miesięcy temu – informuje portal.

Zdecydowanych zwolenników karania za marihuanę mamy tylko 14,1%, a jedynie 13,6% “raczej” popiera karę więzienia. Tylko co czwarty Polak popiera więc karanie za posiadanie marihuany na własny użytek, a 11,6% badanych nie ma jeszcze na ten temat zdania – wynika z sondażu.

W sondażu przeprowadzonym przez CBOS zapytano Polaków, czy marihuana powinna być legalna podobnie jak alkohol i papierosy. Wyniki pokazują, że zwolenników legalizacji marihuany, którzy wybrali odpowiedź “zdecydowanie tak” lub “raczej tak” mamy obecnie 26,9% – czytamy na faktykonopne.pl.

37,3% ankietowanych uznało, że marihuana “zdecydowanie nie” powinna być legalna, a 24,3% twierdzi, że “raczej nie” powinna być legalna. Łącznie 61,6% badanych było przeciwnych legalizacji, a 10,5% ankietowanych nie ma jeszcze zdania – wynika z sondażu.

Więcej do przeczytania na faktykonopne.pl.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk