Poważne błędy w bilansie epidemicznym w Portugalii

Magdalena Targańska12 listopada, 20202 min

Portugalski bilans epidemiczny dotyczący zakażeń i zgonów na Covid-19 zawiera poważne błędy – wynika ze studium naukowców z Porto, oceniających statystyki krajowych służb medycznych. Wśród nieprawidłowości są m.in. figurujący w danych mężczyźni w ciąży oraz 134-letni pacjenci.

W ocenie Cristiny Costa Santos, pracowniczki wydziału technologii i służb medycznych uniwersytetu w Porto, która przeprowadziła studium dotyczące bilansów epidemicznych, błędy są prawdopodobnie efektem “niskiej jakości baz danych resortu zdrowia Portugalii”.

“Poza mężczyznami leczącymi się na Covid-19, którzy, według bilansu, są w ciąży lub mają 134 lata, mamy też 19 przypadków pacjentów, którzy rzekomo zakazili się koronawirusem jeszcze przed nadejściem epidemii w marcu. Pomyłka jest ewidentna, gdyż wcześniej dane dotyczące Covid-19 w ogóle nie istniały” – wyjaśniła Costa Santos w czwartkowej rozmowie z rozgłośnią TSF.

Badaczka stwierdziła, że choć skala błędów może być niewielka, to nawet nieliczne pomyłki mogą “wypaczać badania naukowe” i “prowadzić do mylnych decyzji dotyczących zarządzania epidemią”. Przypomniała, że część przypadków infekcji była niedoszacowana przez portugalskie służby medyczne.

Tymczasem przedstawiciele przygotowującej bilanse Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS), agendy portugalskiego ministerstwa zdrowia, twierdzą, że pomimo stwierdzonych błędów statystyki stosunkowo wiernie odzwierciedlają skalę epidemii w kraju.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk